Nowy dinozaur odkryty dziesiątki lat po odkryciu kości

Nowy dinozaur odkryty dziesiątki lat po odkryciu kości

Naukowcy nazwali starożytnego gada Brighstoneus simmondsi, który, jak się uważa, pochodzi z okresu dolnej kredy, około 125 milionów lat temu. Rodzaj Brighstoneous pochodzi od Brighstone, angielskiego miasta położonego blisko miejsca wykopalisk. Symondsey to nawiązanie do amatorskiego kolekcjonera Keitha Symondsa, który znalazł okazy.

Kości zostały pierwotnie odkryte przez Symondsa w 1978 roku na Isle of Wight, wyspie u południowych wybrzeży Anglii. Okazy były przechowywane w Muzeum Wysp Dinozaurów w Sandown na wyspie Wight, dopóki nie zostały przebadane ponad 40 lat później w innym badaniu.

„W dzisiejszych czasach znacznie częściej, jeśli nie częściej, odkrywa się nowe dinozaury w kryptach muzealnych niż w terenie” – powiedział autor badania Jeremy Lockwood, doktorant z Muzeum Historii Naturalnej i Uniwersytetu Portsmouth w USA. Wielka Brytania.

W tym czasie Lockwood prowadził badania nad różnorodnością dużych dinozaurów roślinożernych, w tym Iguanodon i Mantellisaurus atherfieldensis, najczęstszymi skamieniałościami dinozaurów znalezionymi do tej pory na wyspie.

Przypadkowe odkrycie

Po dokładnym zbadaniu kości Lockwood zdał sobie sprawę, że ma na rękach nowy typ dinozaura.

Powiedział, że zarówno Iguanodon, jak i Mantellisaurus mieli prosty i płaski nos, podczas gdy Brighstoneus miał zaokrąglony. Lockwood dodał, że Brigstoneus miał również więcej zębów, które były przeznaczone do żucia.

Powiedział, że w okresie dolnej kredy trawy i rośliny kwitnące nie były powszechnie dostępne, więc dinozaur prawdopodobnie musiał jeść twarde rośliny, takie jak igły sosny i paprocie.

Korzystając z kości udowych i udowych, naukowcy oszacowali, że dinozaur miał około 8 metrów długości i ważył około 1000 kilogramów.

Przed tym odkryciem naukowcy zidentyfikowali wszystkie delikatne kości znalezione na wyspie jako Mantellisaurus, podczas gdy większe kości zostały sklasyfikowane jako Iguanodon.

„Brighstoneus pokazuje, że w dolnokredowym iguanodoncie było więcej różnorodności, niż nam się wydawało” – powiedział Lockwood.

Zbudowany inaczej

Zauważył, że okazy Brigstoneus były również o 4 miliony lat starsze niż kości Mantellisaurus, więc można argumentować, że jest mało prawdopodobne, aby był to ten sam gatunek ze względu na długi okres czasu między nimi.

Ten pradawny leniwiec jadł mięso, w przeciwieństwie do roślinożernych krewnych

Matthew McCurry, kurator paleontologii w Muzeum Australijskim w Sydney i starszy wykładowca na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii, który nie był zaangażowany w badanie, powiedział, że niektóre cechy kości, takie jak linia żuchwy, są unikalne dla Bridgestone.

McCurry powiedział, że dłuższa szczęka była w stanie utrzymać 28 zębów, nieco więcej niż jakikolwiek inny blisko spokrewniony gatunek.

Lockwood jest zainteresowany zbadaniem, czy różnorodność dinozaurów zmieniała się w czasie, czy też pozostawała taka sama przez milion lat.

McCurry powiedział, że kości dinozaurów mogą również ujawnić, jak wyglądała Ziemia miliony lat temu.

„Opisywanie nowych typów dinozaurów jest pierwszym krokiem do zebrania tego, jak wyglądały te dawne ekosystemy i do nauczenia się, jak zmieniały się w czasie” – powiedział.

Badanie, nazwane Brighstoneus simmondsi, zostało opublikowane w środę w Journal of Systematic Paleontology.

rewizja: Wcześniejsza wersja tej historii zawierała błąd w pisowni Bridgestone.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *