Grupa amerykańskich naukowców we współpracy z projektem BrainGate z powodzeniem opracowała system, który może w czasie rzeczywistym tłumaczyć sygnały poznawcze z naszego mózgu związane z pismem ręcznym na tekst komputerowy.
Podczas badania, opublikowanego w czasopiśmie Nature, uczestnik badania klinicznego z urazem rdzenia kręgowego szyjnego użył systemu do „wpisywania” słów na komputerze z szybkością 90 znaków (16 słów) na minutę, czyli ponad dwukrotnie więcej niż poprzednio. Płyta do pisania z interfejsem mózg-komputer.
Aby to osiągnąć, wolontariusz musiał tylko zastanowić się nad ruchami dłoni potrzebnymi do wykonania napisu.
Technika „myślenia tekstem”
Ten nowy system może zmienić zasady gry dla osób z upośledzeniem ruchowym, problemami z mową lub w jakiś sposób niezdolnymi do komunikowania się z innymi.
Eksperci mają nadzieję, że technologia „myślenia tekstowego” pozwoli tym niepełnosprawnym osobom faktycznie komunikować się za pomocą tekstów, e-maili, listów lub jakiejkolwiek formy pisania, używając wyłącznie ich umysłów.
Według Jamiego Hendersona, współdyrektora Laboratorium Protetyki Przejściowej na Uniwersytecie Stanforda, BrainGate wniósł znaczący wkład w sukces tego projektu i rozwój interfejsów mózgowych i komputerowych na przestrzeni lat. Nowa technologia jest przełomem dzięki rekordowej szybkości wysyłania wiadomości tekstowych.
W 2012 roku firma osiągnęła kolejny kamień milowy, budując zautomatyzowane ramię sterowane mózgiem.
„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji.”