Nowy wzmacniacz, który działa przeciwko dominującemu szczepowi covidowemu

Nowy wzmacniacz, który działa przeciwko dominującemu szczepowi covidowemu

Tymczasem wysoce zakaźny wariant Omicron XBB.1.5 — nazywany przez niektórych „Krakenem” — jest obecnie dominującym szczepem SARS-CoV-2 w Stanach Zjednoczonych, który według CDC odpowiada za nieco ponad 49 procent przypadków w tym kraju jak w zeszłym tygodniu.

wcześniej w tym miesiącu, Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że ​​XBB.1.5 jest jak dotąd najbardziej zakaźnym wariantemi jest sprzedawany w kilkudziesięciu krajach. Chociaż w Stanach Zjednoczonych nie było jeszcze katastrofalnej fali, w tym miesiącu nastąpił gwałtowny wzrost liczby zgonów, przy czym średnio 564 osoby umierały na Covid-19 każdego dnia od 18 stycznia, w porównaniu ze średnią 384 w całym kraju. kraj na całym świecie. O tej samej porze w grudniu.

the zbadać skuteczność nowej szczepionki, który wykorzystał dane z National Pharmacy Program for Covid, wykazał, że biwalentna dawka przypominająca zapewniała o 48 procent lepszą ochronę przed zakażeniem krzyżowym z wariantów podrzędnych XBB i XBB.1.5 wśród osób, które przyjmowały dawkę przypominającą w ciągu dwóch do trzech miesięcy wcześniej, w porównaniu osobom, które miały Otrzymują od dwóch do czterech monowalentnych dawek.

Zapewniał również o 52 procent lepszą ochronę przed objawową infekcją niż wariant BA.5, chociaż według szacunków CDC BA.5 stanowił tylko około 2 procent przypadków w USA w zeszłym tygodniu.

Urzędnicy Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) ostrzegają, że wyniki odzwierciedlają stopień ochrony na poziomie populacji oraz że indywidualne ryzyko infekcji jest różne.

„Trudno jest interpretować to jako zagrożenie dla jednostki, ponieważ każdy jest inny” – powiedziała Ruth Link-Gillis, autorka badania skuteczności szczepionki opublikowanego w środę w MMWR. „Ich układ odpornościowy jest inny, a ich przeszła historia z wcześniejszą infekcją jest inna. Mogą mieć podstawowe schorzenia, które sprawiają, że są mniej lub bardziej narażeni na zachorowanie na COVID-19.”

Powiedziała również, że biorąc pod uwagę ograniczenia badania, nie jest jasne, jak długo potrwa dwuwartościowa ochrona przypominająca.

„Jest zbyt wcześnie, aby wiedzieć, jak potoczy się spadek popularności szczepionki dwuwartościowej” – powiedziała. „W przeszłości widzieliśmy, że twoja ochrona trwa dłużej, jeśli masz poważniejszą chorobę. Więc nawet jeśli z czasem możesz zmniejszyć ochronę przed objawowymi infekcjami, prawdopodobnie nadal jesteś chroniony przed poważniejszymi chorobami przez dłuższy czas. okres czasu.” „.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *