O czym rozmawiali przywódcy Rosji i Chin?

O czym rozmawiali przywódcy Rosji i Chin?

Prezydent Chin Xi Jinping pochwalił w środę rosnące „zaufanie” między Pekinem a Moskwą. Miało to miejsce podczas spotkania, które odbył w stolicy Chin ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem.

(Przeczytaj także: Stany Zjednoczone odnawiają ogłoszenie stanu nadzwyczajnego w związku z zagrożeniem kolumbijskim handlem narkotykami.)

Agencja informacyjna Xinhua zacytowała wypowiedź Xi, który powiedział Putinowi, że „wzajemne zaufanie polityczne między obydwoma krajami stale rośnie”..

powiązane tematy

Xi wezwał także Chiny i Rosję do wspólnych wysiłków na rzecz „ochrony międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości”. Ministerstwo Sprawiedliwości pochwaliło „strategiczną koordynację” obu krajów.

Xi i Putin spotkali się w Pekinie podczas międzynarodowego forum z okazji 10. rocznicy chińskiej inicjatywy infrastrukturalnej Nowego Jedwabnego Szlaku.Z udziałem delegacji ze 130 krajów.

„Wolumen dwustronnego handlu osiągnął historyczny poziom i zmierza w stronę docelowej kwoty 200 miliardów dolarów wyznaczonej przez obie strony” – pochwalił Xi.

(Czytaj dalej: To młoda Kolumbijka, która zginęła w tragicznym wypadku na Arubie: wiadomo).

Zauważył, że spotkał się z Putinem „42 razy w ciągu ostatnich 10 lat i nawiązały się dobre stosunki robocze i głęboka przyjaźń”.

Chociaż oczy świata są zwrócone na wojnę między Izraelem a Hamasem, żaden z przywódców nie skomentował w środę publicznie tej kwestii.

Rosja, na którą część krajów zachodnich nałożyła surowe sankcje w związku z atakiem na Ukrainę, zabiega o zbliżenie z Chinami.

Na otwarciu forum Xi potępił „przymus gospodarczy” i „konfrontację między blokami”. „Sprzeciwiamy się jednostronnym sankcjom, przymusowi gospodarczemu, wycofywaniu się i ograniczaniu stosunków gospodarczych” – powiedział.

Podkreślił także, że Pekin nie będzie brał udziału w „konfrontacjach ideologicznych, grach geopolitycznych i decydujących konfrontacjach”.

Moskwa i Pekin „podzielają pragnienie uczciwej współpracy na świecie” – oświadczył Putin w przemówieniu bezpośrednio po przemówieniu Xi, w którym pochwalił „sukces” nowego Jedwabnego Szlaku.

Xi pochwalił także sztandarowy projekt swojego rządu, który ma na celu pobudzenie handlu i infrastruktury. Stwierdził, że nada to „nowy impuls światowej gospodarce”.

Chiński prezydent zapowiedział, że Pekin wpompuje w ten projekt nową kwotę ponad 100 miliardów dolarów.

Podczas kolejnego spotkania ze swoim „drogim przyjacielem” Xi Jinpingiem Kreml poinformował, że prezydent Rosji podkreślił znaczenie „ścisłej koordynacji polityki zagranicznej” w „obecnych trudnych okolicznościach”.

Tuż po godzinie 15:00 państwowa telewizja CCTV poinformowała, że ​​spotkanie obu przywódców dobiegło końca.

Chiny są największym partnerem handlowym Rosji, a wolumen wymiany handlowej osiągnął w ubiegłym roku rekordowy poziom 190 miliardów dolarów. Xi podtrzymał cel 200 milionów wyznaczony przez oba kraje na ten rok.

Forum Pekińskie w cieniu wojny na Bliskim Wschodzie

Konflikt między Izraelem a palestyńskim ruchem islamskim Hamasem przyćmił forum w Pekinie. W spotkaniu wziął udział Sekretarz Generalny ONZ António Guterres. W środę powiedział, że atak Hamasu na Izrael nie może usprawiedliwiać „zbiorowego karania” narodu palestyńskiego w Gazie.

(POLECAMY: NA ŻYWO | Izrael zaprzeczył odpowiedzialności za szpital; Biden stwierdził, że to „druga strona”).

Wezwał do „natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni” w Strefie Gazy, którą Izrael zbombardował w odpowiedzi na atak Hamasu na jego terytorium 7 października, w wyniku którego zginęło 1400 osób.

Stany Zjednoczone nalegały, aby Chiny wykorzystały swoje „wpływy” do uspokojenia sytuacji w regionie, gdzie według lokalnych władz w odwetowych izraelskich bombardowaniach Strefy Gazy zginęło ponad 3000 osób, w większości palestyńskich cywilów.

Chiny ogłosiły, że wyślą w region swojego przedstawiciela na Bliski Wschód, Zhai Juna, nie było jednak jasne, kiedy się on uda ani gdzie odwiedzi. W marcu Chiny sponsorowały porozumienie o przywróceniu stosunków dyplomatycznych między Iranem – wspieranym przez Hamas – a Arabią Saudyjską.

Agencja prasowa Francji


You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *