Obchodzi 77. rocznicę I wojny polskiej i polskiego Powstania Warszawskiego

Ubrani w mundury Polskich Sił Zbrojnych od 1944 roku polscy członkowie Hiszpańskiego Towarzystwa Historycznego oddali hołd uczestnikom powstania warszawskiego w niedzielę na cmentarzu Majda Honda pod Madrytem. W 77. rocznicę jego wybuchu powiedział PAP prezydent Alberto Trujillo.

W uroczystości wziął udział płk Robert Takasik, Koordynator Obrony RP oraz przedstawiciele Polskiego Związku Diaspory. Osoby z Carol Vojtia i Sequoia.

O godzinie 17.00 1 sierpnia 1944 r., kiedy wybuchło powstanie „W”, na madryckim cmentarzu zabrzmiały syreny alarmowe, a następnie polski hymn narodowy. Delegaci złożyli kwiaty na grobie polskiego buntownika.

Warszawski Ryż Stanisso Cherdakovsky, fałszywy uczestnik. „Stasik”, będący własnością Armii Krajowej, walczył w Batalionie Makaronu w Solipore. Po upadku powstania trafił do Niemiec jako więzień polityczny. Od końca lat 50. mieszka w Hiszpanii, w 1999 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. Zginął w Madrycie 23 lutego 2015 r. – hiszpański portal outono.net przypomniał historię poprzedniego powstania „Warszawa 1944: Kiedy Polska powstała przeciwko III Rzeszy, a Stalin nic nie zrobił”.

Hiszpańskie Stowarzyszenie zorganizowało doroczne obchody walki o pierwszego bieguna, z obecnym prezesem Alberto Trujillo, mieszkańcem Madrytu i działaczem historii Polski. Organizacja ta szerzy wiedzę o historii Polski w Hiszpanii. Jego celem była promocja historii i kultury Polski od 1918 roku do końca II wojny światowej, w którym Polska stanęła w obliczu dwóch najbardziej brutalnych i krwawych lat. Teorie w historii. “

„Jako zespół odbudowy uczestniczymy w renowacjach historycznych w różnych miastach Hiszpanii i Polski” – powiedział PAP Trujillo. Członkowie stowarzyszenia wcielają się w polskich żołnierzy, walcząc przy różnych okazjach z bojownikami lub cywilami, szczegółowo kreśląc sceny wojenne z polskiej historii i skupiając się na wydarzeniach historycznych.

W rozmowie z PAP Trujillo potwierdził, że po zapoznaniu się z historią naszego kraju „odrzuca wiele hiszpańskich gazet czy różne antypolskie opracowania w książkach Johna Thomasa Grossa czy Jana Krabowskiego, publikuje proste przemówienia i organizuje konferencje”.

Saragossa pochodzi z Grina Obiaska

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *