Obok wulkanu Tonga narodziła się nowa wyspa

region Pacyfiku, gdzie początek roku Erupcja wulkanu Tonga Nie przestaje przynosić niespodzianek i wprowadza nowe zjawiska geologiczne. Erupcja wulkanu rozpoczęła się 10 września w tym miejscu na dnie morskim, które rozciąga się od Nowej Zelandii po Tonga Największe zagęszczenie wulkanów morskich na świeciespowoduje pojawienie się nowej wyspy.

W dniach od 10 września główna góra podwodna wielokrotnie przelewała lawę, Wyrzucane smugi pary i popiołu Zmiana koloru otaczającej wody.

Według obserwacji z kosmosu, zaledwie 11 godzin po rozpoczęciu erupcji, Nowa wyspa wynurzyła się nad powierzchnią wody. Poniżej tych linii widać zdjęcie wykonane 14 września przez kamerę Operational Land Imager-2 (OLI-2) zainstalowaną na satelicie NASA Landsat 9, 14 września.

Możesz to zobaczyć Stożek wulkaniczny wyrzucający parę który płynie na zachód, a kolor sąsiadującej wody zmienia się z niebieskiego na zielony, co jest spowodowane wzrostem temperatury oceanu i obecnością Skały magmowe i fragmenty siarki, które zmieniają skład chemiczny wody

Obraz wyspy, który pojawił się w Home Reef obok wulkanu Tonga po erupcji wulkanu, która rozpoczęła się 10 września 2022 roku. | Zdjęcie: Obserwatorium Ziemi NASA

14 września Naukowcy ze Służby Geologicznej Tonga Oszacowali powierzchnię wyspy na 4000 metrów kwadratowych i wysokość 10 metrów nad poziomem morza. Do 20 września wyspa rozrosła się do 24 000 metrów kwadratowych. nowa wyspa Znajduje się w południowo-zachodniej części wyspyna północny wschód od Hunga Tonga-Hunga Ha’apai i na północny zachód od Mo’unga’one.

„W ciągu zaledwie 10 dni wyspa rozrosła się do 24 000 metrów kwadratowych, czyli ponad dwóch hektarów”.

Home Reef znajduje się w strefie subdukcji Tonga Kermadec, czyli obszarze, w którym Trzy płyty tektoniczne zderzają się z najszybszą granicą zbieżności na świecie. Płyta Pacific tonie pod dwiema innymi małymi płytami, produkując Jeden z najgłębszych rowów na Ziemi i bardziej aktywne łuki wulkaniczne.

Wyspy stworzone przez zatopione wulkany Zwykle jest krótkotrwały, choć czasami trwa latami. Home Reef odnotował cztery okresy erupcji, W tym wydarzenia z lat 1852 i 1857.

Po tych wulkanicznych wydarzeniach tymczasowo utworzyły się małe wysepki. The Eksplozje z 1984 i 2006 roku Efemeryczne wyspy wyprodukowane za pomocą klify o wysokości od 50 do 70 metrówa. Wyspa utworzona przez 12-dniową erupcję pobliskiego wulkanu Latiki w 2020 roku zniknęła dwa miesiące później, podczas gdy wcześniejsza wyspa została utworzona w 1995 roku przez ten sam wulkan. Jest na powierzchni od 25 lat.

Zdjęcie satelitarne wybuchowej erupcji wulkanu Hong Tonga w Królestwie Tonga na południowym Pacyfiku 15 stycznia |  Zdjęcie: EFE / EPA / Tonga Meteorological Services
Zdjęcie satelitarne wybuchowej erupcji wulkanu Hong Tonga w Królestwie Tonga na południowym Pacyfiku 15 stycznia | Zdjęcie: EFE / EPA / Tonga Meteorological Services

„Wyspy utworzone przez zatopione wulkany są zwykle krótkotrwałe, choć czasami trwają latami”

W momencie „wulkanu” Stwarza zagrożenie dla mieszkańców Vavao i Habei oraz żeglugi powietrznej„”, poinformował Geological Survey of Tonga w aktualizacji opublikowanej 20 września. „Zaleca się, aby wszystkie statki Odpływa ponad cztery kilometry Home Reef do odwołania”. Służba zauważyła, że ​​większość popiołu powinna spaść w promieniu kilku kilometrów od świeżo wybuchłego otworu wulkanicznego od strony morza.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.