OBWE zajmuje się sytuacją na Ukrainie w Polsce bez Ławrowa i Blinkena

Ta treść została opublikowana 30 listopada 2022 – 14:46

Łódź (Polska), 30 listopada (EFE) na Ukrainie oraz z kraju graniczącego ze strefą konfliktu.

Jednak z różnych powodów ani minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, ani sekretarz stanu USA Anthony Blinken nie pojawili się na spotkaniu.

Ławrow nie może uczestniczyć w szczycie, ponieważ jest jednym z tych, którym Unia Europejska (UE) nałożyła sankcje za inwazję na Ukrainę; Konsekwentna odmowa wydania mu wizy przez Polskę została opisana przez Moskwę jako „prowokacja”.

Przedspotkaniowe nastroje w Polsce ze strony Ukrainy podsumował szef ukraińskiej delegacji do tego gremium Mykhita Poduraev, który kilka dni temu zagroził zawieszeniem członkostwa w OBWE, jeśli w spotkaniu weźmie udział Rosja. Pozwolono być „państwem okupacyjnym”.

Helga Schmidt, sekretarz generalna wiedeńskiej organizacji, sprzeciwiła się w poniedziałek wykluczeniu rosyjskiej delegacji, twierdząc, że OBWE jest „z definicji organizacją inkluzywną”, a jej założyciele „nie przewidzieli żadnego mechanizmu umożliwiającego jej opuszczenie”. .

W komunikacie opublikowanym dziś w mediach społecznościowych Schmidt powiedział, że OBWE „stoi po stronie Ukrainy i jej obywateli” w tym „bezprecedensowym” czasie dla społeczności międzynarodowej.

Z drugiej strony polskie władze wczoraj, we wtorek, odmówiły akredytacji reporterowi rosyjskiej agencji informacyjnej Sputnik, aw zeszłym tygodniu rosyjska delegacja nie mogła uczestniczyć w sesji parlamentarnej OBWE w Warszawie z powodu braku pozwolenia.

Blingen tego samego dnia będzie w Waszyngtonie w związku z wizytą prezydenta Francji Emmanuela Macrona, którego zastępca sekretarza stanu Victoria Nuland będzie reprezentować Stany Zjednoczone.

Z kolei stały przedstawiciel USA przy OBWE Michael Carpenter zapowiedział przed spotkaniem, że jego rząd jest „bardzo zainteresowany” kolejnym konfliktem i ma nadzieję na osiągnięcie ostatecznego porozumienia pokojowego między Azerbejdżanem a Azerbejdżanem. i Armenii.

Minister spraw zagranicznych Azerbejdżanu Zeyhun Bayramov potwierdził, że weźmie udział w szczycie i planuje podtrzymać w jego trakcie stosunki dwustronne.

OBWE zrzesza przedstawicieli 57 krajów Europy, Azji Środkowej i Ameryki Północnej i została powołana w połowie lat 70. w celu promowania międzynarodowego dialogu w kontekście zimnej wojny.

Głównymi celami organizacji są bezpieczeństwo militarne, współpraca polityczna i wspieranie rozwoju gospodarczego jej członków, aw przeszłości poczyniła znaczne wysiłki w zakresie kontroli zbrojeń, walki z handlem ludźmi, przeciwdziałania korupcji i wolności prasy.

Ponieważ wszystkie decyzje organizacji muszą być podejmowane jednomyślnie, jej funkcjonowanie i skuteczność są kwestionowane, a kraje takie jak Rosja czują, że ma ona na celu sprzyjanie interesom Zachodu.

Ze względu na trudności wynikające z wojny OBWE musiała w marcu zawiesić działalność swojego największego programu monitorowania sytuacji na Ukrainie.

Ponadto trzech członków tej organizacji jest obecnie przetrzymywanych przez rosyjskie władze w Ługańsku od kilku miesięcy.

Z różnych powodów Rosja, Armenia i Azerbejdżan zablokowały zatwierdzenie budżetu OBWE na 2022 rok, zmuszając je do polegania na budżetach tymczasowych i uniemożliwiając rozpoczęcie nowych projektów.

Polska sprawuje rotacyjne przewodnictwo w OBWE w 2022 r.; Macedonia Północna przejmie władzę w 2023 r., a Finlandia w 2025 r., ale ponieważ kandydatura Estonii została zawetowana przez Rosję i Białoruś, okaże się, który kraj będzie kierował organizacją w 2024 r.

Podczas łódzkiego szczytu odbędą się panele dyskusyjne, w tym jeden zwołany przez Valianta Ritchiego, przedstawiciela OBWE Komisji przeciwko Handlowi Ludźmi, który omówi tę kwestię z przedstawicielami Norwegii, Islandii, Ukrainy i Mołdawii.

W sytuacji, jaka powstała po wybuchu wojny na Ukrainie, zdaniem Ritchiego wykryto duży wzrost tego typu przestępstw, ze względu na fakt, że większość uchodźców to kobiety i młodzież.

Podobnie na czwartek zaplanowane jest spotkanie na marginesie ministerialnego spotkania przedstawicieli Niemiec, Andory i Macedonii w celu omówienia zmian klimatu i bezpieczeństwa na obszarach górskich. EFE

magazyn/jam/fpa

EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe jest wyraźnie zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencji EFE SA.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.