Odkrycie ukrytego jeziora zawierającego starożytne żywe skamieniałości

Odkrycie ukrytego jeziora zawierającego starożytne żywe skamieniałości

Ze scenariuszem Kevina C. Ładne | opublikowany

Na argentyńskim płaskowyżu na solnych równinach Puna de Atacama naukowcy odkryli niedawno cały system jezior stanowiących część ukrytego do tej pory ekosystemu. W obrębie tych jezior znajdują się gigantyczne, warstwowe skały zwane stromatolitami, które powstają w wyniku fotosyntezy cyjanobakterii, rodzaju niebiesko-zielonych alg. Te stromatolity mogą zapewnić naukowcom nowy wgląd w najstarsze formy życia, które wyewoluowały na naszej planecie, a być może, jak sugerują nowe badania, życie na Marsie.

Te ukryte jeziora dają naukowcom wgląd w życie na Ziemi 3,5 miliarda lat temu.

Naukowcy z NASA uważają, że stromatolity, takie jak te znalezione w nowo odkrytym Systemie Ukrytych Jezior, są jednym z najstarszych ekosystemów na naszej planecie. Zawierają najstarszy zapis kopalny życia na Ziemi sprzed około 3,5 miliarda lat.

Według jednego z profesorów nauk o Ziemi na Uniwersytecie Colorado w Boulder, Briana Hynka, skamieniałości znalezione w stromatolitach reprezentują coś w rodzaju pierwszych dużych skamieniałości ziemskich w środowisku bardzo rzadkim na naszej planecie.

Te ukryte jeziora dają naukowcom wgląd w życie na Ziemi 3,5 miliarda lat temu. W epoce prekambryjskiej w prehistorii naszej planety, która rozciągała się od około 4,6 miliarda do 541 milionów lat temu, stromatolity były bardzo powszechne i rozprzestrzeniły się po całym świecie. Na tym etapie naszej historii można je spotkać tylko w kilku miejscach na świecie.

Jednak starożytne stromatolity, takie jak te znalezione w ukrytych jeziorach Puna de Atacama, są znacznie większe od tych, które widzimy obecnie na naszej planecie – dochodzą do 6 metrów długości i od 5 do 7 metrów szerokości. . Nowo odkryte stromatolity nie są aż tak duże, mierzą około 4,5 metra średnicy. Hynek twierdzi, że nie wiadomo na pewno, w jaki sposób stromatolity stały się tak duże, choć uważa, że ​​powodem może być fakt, że ich ekosystem pozostawał niezakłócony przez tak długi czas.

Połączenie z Marsem

Teren Marsa

Według Hynka możliwe jest, że stromatolity znalezione w ukrytych jeziorach są wynikiem beztlenowej fotosyntezy prowadzonej przez drobnoustroje. Jeśli tak się stanie, może to zapewnić nam lepsze zrozumienie możliwości życia na Marsie. Ponieważ na Czerwonej Planecie znajduje się ponad 600 starożytnych jezior, w pewnym momencie mógł znajdować się na niej także ocean, co oznacza, że ​​przez poprzednie tysiące lat wyglądała bardzo podobnie do Ziemi.

Te stromatolity w ukrytych jeziorach zawierają również halit i gips, minerały, o których wiadomo, że Mars jest obfity. Pytanie brzmi, czy życie na Marsie rozwinęło się w wyniku fotosyntezy, ale jeśli tak, zdaniem Hynka, stromatolity znajdują się dokładnie tam, gdzie spodziewalibyśmy się je znaleźć.

Istnieją inne drażliwe kwestie, na przykład to, kiedy na Marsie wyewoluował tlen i czy w pewnym momencie w przeszłości planety panowały odpowiednie warunki do wytworzenia życia, ale badanie tych starożytnych stromatolitów pomoże nam dowiedzieć się więcej o wczesnej historii naszej planety i zapewni wgląd w życie na niej. inne światy.

źródło: CNN


You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *