Odkryj dziwne gatunki pszczół za pomocą psiego pyska

Odkryj dziwne gatunki pszczół za pomocą psiego pyska

Okaz nowego gatunku pszczół, Leioproctus zephyr. Źródło: Uniwersytet Curtina

W lasach Perth w Australii Zachodniej odkryto nowy gatunek pszczoły domowej z „pyskiem” podobnym do psa. Został zidentyfikowany w badaniach prowadzonych przez Curtin University, które rzucają nowe światło na nasze najważniejsze owady zapylające.

Dr Kate Prendergast z Curtin School of Molecular and Life Sciences nazwała nowy gatunek po swoim psie Zephyr po zauważeniu, że znacząca część pyska owada wygląda podobnie do psiego pyska. Nazwa potwierdza również rolę, jaką jej pies odegrał w zapewnianiu emocjonalnego wsparcia podczas jej doktoratu. Dr Prendergast jest autorem artykułu o odkryciu opublikowanego 31 października w Dziennik badań błonkoskrzydłych.

Według dr Prendergasta to rzadkie i fascynujące odkrycie wzbogaciłoby istniejącą wiedzę na temat naszej ewoluującej bioróżnorodności. Zapewni również, że pszczoły zostaną nazwane Leopructus zephyrpoprzez działania konserwatorskie.

„Kiedy po raz pierwszy zbadałem okazy, które zebrałem podczas moich badań doktoranckich, aby odkryć bioróżnorodność rodzimych pszczół na obszarach miejskich w gorącym punkcie bioróżnorodności południowo-zachodniej Australii, od razu zafascynowała mnie bardzo niezwykła twarz pszczół” – powiedział dr Prendergast.

Leioproctus zephyrus . okaz

Okaz nowego gatunku pszczół, Leioproctus zephyr. Źródło: Uniwersytet Curtina

„Kiedy poszedłem go zidentyfikować, stwierdziłem, że nie pasuje do opisanego gatunku i byłem pewien, że gdyby był to znany gatunek, łatwo byłoby go zidentyfikować ze względu na to, jak dziwnie wygląda.

„Możesz potwierdzić konkretny gatunek, po prostu patrząc na niego pod mikroskopem i przechodząc przez długi proces dopasowania jego cech do innych określonych gatunków, a następnie przechodząc do kolekcji muzeum.

„Patrząc na kolekcję entomologii w Muzeum Waszyngtońskim odkryłem, że jest tam sporo okazów Leopructus zepyrus Po raz pierwszy została zebrana w 1979 roku, ale nigdy nie została naukowo opisana”.

Dr Prendergast powiedziała, że ​​jest podekscytowana możliwością odegrania roli w popularyzowaniu gatunku i jego oficjalnej nazwie.

„Owady ogólnie są bardzo różnorodne i ważne, ale dla wielu z nich nie mamy naukowych opisów ani nazw” – powiedział dr Prendergast.

„The Leopructus zephyr Ma bardzo ograniczoną dystrybucję, występującą do tej pory tylko w siedmiu lokalizacjach w południowo-zachodnim Waszyngtonie i nie została zebrana z pierwotnej lokalizacji. Były one całkowicie nieobecne w przydomowych ogrodach i były obecne tylko w pięciu z resztek miejskiego buszu, które zbadałem, żywiąc się dwoma rodzajami roślin. Jacksonia.

„Nie tylko jest to wybredny gatunek, ale ma również klips przypominający pysk. Dlatego nazwałam je po moim psie Zephyr. Były bardzo ważne dla mojego zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia w trudnym okresie mojego Ph. D. i nie tylko.”

Dr Prendergast był w stanie potwierdzić, że nowy gatunek był bliżej spokrewniony z innymi niezidentyfikowanymi gatunkami leoproctopoprzez[{” attribute=””>DNA barcoding.

Reference: “Leioproctus zephyr Prendergast (Hymenoptera, Colletidae, Leioproctus), an oligoletic new bee species with a distinctive clypeus” by Kit S. Prendergast, 31 October 2022, Journal of Hymenoptera Research.
DOI: 10.3897/jhr.93.85685

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *