Odkryj ogromną, podobną do chmur planetę z waty cukrowej: ScienceAlert

Odkryj ogromną, podobną do chmur planetę z waty cukrowej: ScienceAlert

Galaktyka może rzucać dziwne zakrzywione kule, ale egzoplaneta odkryta w odległości 1232 lat świetlnych jest jedną z najbardziej niezwykłych jak dotąd.

To WASP-193b i chociaż jest o około 50 procent masywniejszy od Jowisza, jest tak lekki i puszysty, że jego ogólna gęstość jest porównywalna z gęstością waty cukrowej. To tylko włos ponad 1% gęstości Ziemi. To jest absolutne Puchata kulka z mniszka lekarskiego Od naukowca… jeśli dmuchawiec może być planetą.

Chociaż niespotykane, rzadkie egzoplanety, takie jak WASP-193b, mogą nam pomóc. Lepsze zrozumienie ewolucji planetWedług międzynarodowego zespołu kierowanego przez astronoma Khaleda Barqawiego z Uniwersytetu w Liege w Belgii.

Artykuł opisujący odkrycie został przyjęty do publikacji i jest dostępny pod adresem serwer przygotowania do druku arXiv.

Artystyczna wizja rozdętego świata. (NASA, Europejska Agencja Kosmiczna, Kanadyjska Agencja Kosmiczna, J. Olmsted/STScI)

Spojrzenie na wszystkie dziwne i cudowne światy nie tylko pozwala nam umieścić nasz własny układ słoneczny w kontekście, ale daje nam wgląd w to, jak formowały się i ewoluowały układy planetarne.

Gazowe olbrzymy w pobliżu swoich gwiazd są do tego doskonałym narzędziem, ponieważ nasze zrozumienie powstawania planet oznacza, że ​​musiały one powstawać gdzie indziej i migrować do wewnątrz. Ponadto promieniowanie z gwiazdy oznaczało również, że wiele z tych światów kurczyło się.

WASP-193b to egzoplaneta krążąca wokół gwiazdy podobnej do Słońca o nazwie WASP-193. Ma masę 1,1 razy większą od Słońca i promień 1,2 razy większy od Słońca i jest bardzo zbliżona do Słońca pod względem temperatury i wieku. Ale WASP-193b okrąża swoją gwiazdę bliżej niż jakakolwiek planeta w Układzie Słonecznym: okrąża ją raz na 6,25 dnia.

Badanie zmian światła gwiazdy podczas orbitowania egzoplanety umożliwiło Barkawiemu i jego współpracownikom obliczenie świata. promień I Masa. Jego promień jest około 1,46 razy większy od promienia Jowisza. Ale w porównaniu, jego masa jest niewiarygodnie mała: tylko 0,139 razy większa od masy Jowisza.

Na podstawie tych cech naukowcy wyprowadzili gęstość egzoplanety: 0,059 grama na centymetr sześcienny. Dla porównania, gęstość Ziemi wynosi 5,51 grama na centymetr sześcienny. Gęstość Jowisza jest 1,33 grama na centymetr sześcienny, co ma sens – zdarza się dużo chmur. Gęstość waty cukrowej 0,05 grama na centymetr sześcienny.

Animacja pokazująca, jak mierzona jest prędkość radialna, co jest jednym ze sposobów, w jaki planeta może wpływać na światło swojej gwiazdy. (Alisa Ubertas/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0)

Odkryto bardzo niewiele innych światów o podobnej gęstości, ale daje to pewne wskazówki co do tego, jak takie cienkie światy mogły się pojawić. Bycie blisko gwiazdy może podgrzać atmosferę, powodując jej nadęcie, zwłaszcza jeśli ta atmosfera jest powszechna. wodór i hel.

Ale taki świat będzie wyglądał jak WASP-193b tylko przez kilkadziesiąt milionów lat, kiedy gwiazda będzie młodsza i gorętsza; Ponadto ciepło i wiatry gwiazdy mogą bardzo szybko rozedrzeć tak delikatną atmosferę.

Stwarza to więc pewne problemy. Uważa się, że gwiazda ma do 6 miliardów lat; Chociaż może istnieć jakiś mechanizm powodujący, że wewnętrzne ciepło wydmuchuje atmosferę WASP-193b, zaobserwowanych właściwości egzoplanet nie można odtworzyć za pomocą złożonych modeli ewolucji planet.

Dobrą wiadomością jest to, że WASP-193b jest doskonałym kandydatem do dalszych badań, aby zobaczyć, z czego składa się jego atmosfera. To jedno z zadań Zaprojektowano Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba Do; tylko jeden kontrola tranzytuZespół twierdzi, że może dostarczyć wglądu, który wyjaśni, w jaki sposób taki dziwny, puszysty starożytny świat mógł istnieć we wszechświecie.

Badania zespołu zostały przyjęte do publikacji i są dostępne pod adresem arXiv.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *