„Odkryli” pierwszą egipską mumię kobiety w ciąży |

Pierwszą ciężarną mumię egipską polscy naukowcy odkryli podczas wykonywania jej pozostałych zdjęć rentgenowskich w Muzeum Narodowym w Warszawie. Eksperci nie dali się zaskoczyć, gdy odkryli ukryte szczegóły mumii, do tego czasu uważano, że należała do księdza, który żył między I wpne. C i I wiek d. DO.

„Mój mąż Stanisław, Egipcjanin, i ja, oglądając zdjęcia radiograficzne, zauważyliśmy, że w macicy zmarłej kobiety jest mała noga!” Antropolog i archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego Marsena Osarek-Silke powiedziała dziennikarzom.

„Nie wiemy, dlaczego nie został wyjęty z łona zmarłego w czasie trwania mumii płodu” – powiedział Wojciech Edgemond z Polskiej Akademii Nauk.

Celem Osarek-Silke jest „zakrycie ciąży (…) lub, być może, ma ona określone znaczenie, które wiąże się z przekonaniami o odrodzeniu”.

Naukowcy uważają, że mumia wciąż może się starzeć i próbują znaleźć przyczynę jej śmierci. Chociaż jeszcze się nie otworzyła, jedno z promieni rentgenowskich wykazało, że kobieta miała długie kręcone włosy, które sięgały jej do ramion.

Odkrycie zostało ogłoszone w najnowszym numerze Journal of Archaeological Sciences, który był recenzowany przez panel ekspertów.

„To pierwszy znany przypadek zabalsamowania ciała kobiety ciężarnej (…), który otwiera nowe możliwości badań nad ciążą w starożytności i praktykami związanymi z macierzyństwem” – zaznacza artykuł.

Mumia została sprowadzona do Polski w XIX wieku i znajduje się w zbiorach antyków Uniwersytetu Warszawskiego. Znajduje się w Muzeum Narodowym od 1917 roku i jest eksponowany w Sarkofagu.

F / Bagina12

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *