Odkryli prehistorycznego człowieka w jaskini w Polsce

550 tysięcy lat temu klimat w dzisiejszej Europie Środkowej był nieprzyjazny. Z powodu zawrotnych zmian w środowisku pierwsi ludzie musieli przystosować się do nowych warunków klimatycznych. I szybko. Tylko nieliczni przeżyli. Wśród nich był Homo heidelbergensis.

To prehistoryczne zwierzę uważane jest za najstarszy gatunek prehistorycznego człowieka. W rzeczywistości jest uważany za ostatniego wspólnego przodka neandertalczyków i Homo sapiens. Niedawno zespół naukowców z UW odkrył szczątki tych zwierząt w jaskini w Polsce. Wraz z kośćmi właśnie to znaleźli.

Wcześni ludzie byli małymi, silnymi myśliwymi

Homo heidelbergensis charakteryzował się przystosowaniem swojego organizmu do silnych mrozów Europy Środkowej. W związku z tym mieli małe i silne ciała, które pozwalały im oszczędzać ciepło w ich naturalnym środowisku. Wiadomo jednak, że byli pierwszymi ludźmi, którzy polowali na duże zwierzęta.

Fizycznie, jak wyjaśnia firma, wyróżniają się szerokim czołem i wydatnymi szczękami:

„Ten wczesny hominid miał większe czoło, większy mózg i bardziej płaską twarz niż inne wczesne hominidy” – dokumentuje Smithsonian’s National Museum of Natural History.

Istnieją dowody na to, że Homo heidelbergensis mógł kontrolować ogień w prymitywnych kominkach około 790 tysięcy lat temu. Czas i klimat zdegradowały większość ich skamieniałych szczątków, więc trudno jest dowiedzieć się więcej o ich diecie, zwyczajach i rozwoju kulturowym.

Projektanci broni

Dlatego naukowcy z UW byli zaskoczeni odkryciem szczątków tego gatunku w legendarnej jaskini Tunel Wielki w Polsce. Wraz z kośćmi naukowcy znaleźli narzędzia mające co najmniej 450 000 lat.

Sugeruje to, że Homo heidelbergensis nie tylko był w stanie je opracować i wykorzystać, ale że przekazywali tę wiedzę z pokolenia na pokolenie:

„[Con estos restos] „Możemy zbadać granice możliwości przetrwania Homo heidelbergensis i zobaczyć, jak przystosował się do tych niesprzyjających warunków” – wyjaśnia w Science in Poland archeolog Makorsada Kot.

Odkrycia w Tunelu Wielkim rzuciły nowe światło na zdolności twórcze i rozwiązywanie problemów tego pradawnego gatunku ludzkiego. Badacze byli zaskoczeni, że Homo heidelbergensis używał jaskiń jako schronienia, ponieważ nie były one idealnymi miejscami do biwakowania.

Wydaje się jednak, że ogień zamienił te zimne i mokre miejsca w wygodne domy. Z uderzeń w narzędzia wiadomo, że była to technika wspólna dla innych prymitywnych ludzi pół miliona lat temu. (Tekst i zdjęcie: National Geographic)






uwagi




Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany *

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *