Odkryto brakujący fragment księżyca krążący wokół Ziemi i Słońca

Odkryto brakujący fragment księżyca krążący wokół Ziemi i Słońca

Artystyczna wizja półsatelitarnej Ziemi Kamo`oalewa w pobliżu układu Ziemia-Księżyc. Astronomowie korzystający z wielkookiego teleskopu wykazali, że może to być brakująca część księżyca.

Addie Graham/Uniwersytet Arizony

Każdego kwietnia, przez kilka ulotnych tygodni, słaba poświata asteroidy bliskiej Ziemi migotała z zaciekawieniem nad teleskopami naukowców. W ramach religijnych obchodów dorocznego wydarzenia grupa astronomów dokonała zaskakującego odkrycia na temat tego maleńkiego fragmentu: nie wygląda na żadną starożytną skałę kosmiczną. Wygląda jak złamany kawałek księżyca.

Zjeżdżalnia wielkości diabelskiego młyna nosi hawajska nazwa Kamo`oalewa, a dowód jej księżycowej tożsamości był Został opublikowany w czwartek w czasopiśmie Nature Communications Earth & Environment.

„Spojrzałem na każde widmo asteroidy bliskiej Ziemi, do której mieliśmy dostęp, i nic się z tym nie zgadza” – Ben Sharkey, doktorant na Wydziale Nauk Planetarnych na Uniwersytecie Arizony. Główny autor artykułu powiedział w oświadczeniu.

Zamiast tego Sharkey i jego koledzy badacze zdali sobie sprawę, że skała ma wzór odbitego światła lub widma, blisko spokrewniony ze skałami księżycowymi przywiezionymi z Misje NASA Apollo.

„Te trudne obserwacje były możliwe dzięki ogromnej mocy zbierania światła przez bliźniacze 8,4-metrowe (27,5-stopowe) teleskopy Teleskopu Big Eyed”, Alconrad, naukowiec z Obserwatorium Big Eyed Telescope i współautor badania , powiedział w oświadczeniu.

Ale to nie jedyny dowód na księżycowe pochodzenie Kamu Aliwy. Quasisatellites – podklasa asteroid bliskich Ziemi, które krążą zarówno wokół Słońca, jak i Ziemi – krążą wokół naszej planety z niezwykłym nachyleniem, dlatego raz w roku pojawiają się na nocnym niebie.

„Jest mało prawdopodobne, że asteroida typu parkowego w pobliżu Ziemi przejdzie na orbitę podobną do satelity, jak Kamo`oalewa” – powiedział Renu Malhotra, profesor nauk planetarnych na Uniwersytecie Arizony.

Zaznacza, że ​​kawałek nie utrzyma się na tej konkretnej orbicie zbyt długo. Malhotra szacuje, że osiągnął swój obecny stan 500 lat temu i wierzy, że jego trajektoria zmieni się za około 300 lat.

Jednak nawet z tymi potężnymi instrumentami i szczegółową analizą orbitalną, zespół przebył długą drogę, aby rozwikłać tajemnicę Kamu Aliwa. Ze względu na rzadkie pojawianie się kul, musieli przez kilka lat budować swoje zbiory danych, aby namalować pełny obraz ciała pozaziemskiego – i znaleźć wystarczającą ilość dowodów, aby potwierdzić jego księżycowe początki.

„Wątpiliśmy w siebie na śmierć” – powiedział w oświadczeniu Vishnu Reddy, współautor badania z Laboratorium Księżycowego i Planetarnego Uniwersytetu Arizony.

Projekt rozpoczął się w 2016 roku i trwał kilka lat, ale w 2020 roku zespół przegapił okno pojawienia się asteroidy z powodu ograniczeń COVID-19. Teraz, w 2021 roku, w końcu czują się komfortowo z ilością informacji, które zebrali, aby nagłośnić wyjątkową przeszłość Kamo`oalewa. Tej wiosny otrzymaliśmy bardzo potrzebne notatki uzupełniające i powiedzieliśmy: „Wow, to jest prawdziwe”, powiedział Sharkey. „Łatwiej jest to wyjaśnić za pomocą Księżyca niż za pomocą innych pomysłów”.

Pozostaje jedno pytanie bez odpowiedzi: Jak Kamo`oalewa wycięła księżyc?

Ponieważ jest to pierwsza asteroida w pobliżu Ziemi, która wskazuje na cechy Księżyca, pozostaje niejasne, czy skała kosmiczna jest anomalią, czy też w Układzie Słonecznym czają się inne fragmenty księżyca, które czekają na odkrycie.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *