Odkryto nowy rodzaj dinozaura podobnego do pingwina

Odkryto nowy rodzaj dinozaura podobnego do pingwinaCNN

Nowe badanie wykazało, że co najmniej jeden rodzaj dinozaurów mógł być utalentowanymi pływakami, zanurzając się w wodzie jak kaczka, aby podkraść swoją ofiarę.

badania, Opublikowano w Communications Biology 1 grudnia opisał nowo odkryty gatunek, Natovenator polydontus. Teropod, czyli wydrążony dinozaur z trzema palcami i pazurami na każdym końcu, żył w Mongolii w okresie górnej kredy, od 145 do 66 milionów lat temu.

Nad artykułem współpracowali naukowcy z Seoul National University, University of Alberta i Mongolskiej Akademii Nauk.

Naukowcy zauważyli, że nattovenator miał opływowe żebra, jak u ptaków nurkujących.

„Jego kształt ciała sugeruje, że Natuvinator był drapieżnikiem zdolnym do pływania, a opływowe ciało ewoluowało niezależnie w oddzielnych liniach dinozaurów teropodów” – napisali autorzy.

Okaz nattovinatora jest bardzo podobny do Halscaraptora, innego dinozaura odkrytego w Mongolii, a naukowcy uważają, że prawdopodobnie był półwodny. Ale okaz Natovenator jest bardziej kompletny niż Halszkaraptor, co ułatwia naukowcom dostrzeżenie jego opływowego kształtu ciała.

Naukowcy wyjaśniają, że zarówno Natovenator, jak i Halszkaraptor używali ramion do poruszania się po wodzie.

David Hone, paleontolog i profesor na Queen Mary University w Londynie, powiedział CNN, że trudno jest dokładnie określić, gdzie Natuvinator znajduje się w spektrum od całkowicie lądowego do całkowicie wodnego. Ale powiedział, że ramiona próbki „wyglądają, jakby były całkiem dobre do poruszania wody”. Hon brał udział w recenzowanym badaniu biologii komunikacji.

Ponadto Natovenator miał gęste kości, które są niezbędne dla zwierząt nurkujących pod powierzchnią wody.

Jak piszą autorzy, miał „względnie hydrodynamiczne ciało”.

Hoon powiedział, że następnym krokiem będzie modelowanie kształtu ciała dinozaura, aby pomóc naukowcom dokładnie zrozumieć, w jaki sposób się poruszał. „Czy ona wiosłuje stopami, czymś w rodzaju psiej packi? Jak szybko może płynąć?”

Dalsze badania powinny również przyjrzeć się środowisku, w którym żył Natuvinator. Okaz został odkryty na pustyni Gobi w Mongolii, ale istnieją dowody na to, że w przeszłości na pustyni istniały jeziora i inne zbiorniki wodne.

„Jest prawdziwe pytanie, cóż, masz dinozaura pływającego na pustyni, w czym on pływa?” Powiedział. „Znalezienie zapisu kopalnego tych jezior będzie trudne, ale prędzej czy później możemy je znaleźć. A kiedy to zrobimy, możemy znaleźć wiele z tych rzeczy.”

Nizara Ibrahima, starszy wykładowca paleontologii na Uniwersytecie w Portsmouth, którego badania obejmują ustalenia wskazujące, że Spinozaur był prawdopodobnie półwodny, powiedział CNN, że nie jest jeszcze całkowicie przekonany do wyników badań. Twierdził, że bardziej rygorystyczna analiza ilościowa uczyniłaby wyniki bardziej przekonującymi.

„Chciałem zobaczyć na przykład naprawdę solidny opis gęstości kości, histologii kości zwierzęcia, w ramach większego zestawu danych” – powiedział. „Nawet anatomia żeber, gdyby umieścili to w większym obrazie – ogromny zestaw danych, który byłby przydatny”.

Powiedział, że „dowody anatomiczne są mniej jasne” dla pływającego nattovinatora niż dla Spinozaura.

I podobnie jak Hone, jest również ciekawy, w jakich dokładnie wodach mógł pływać Natovenator. „Środowisko, w którym znaleziono to zwierzę w Mongolii, jest przeciwieństwem tego, czego można by się spodziewać po zwierzęciu kochającym wodę” – powiedział.

Ma jednak nadzieję, że badanie pomoże otworzyć drzwi do szerszego wglądu w zachowanie dinozaurów. Kiedyś uważano, że dinozaury żyją wyłącznie na lądzie, ale pojawia się coraz więcej dowodów sugerujących, że przynajmniej niektóre gatunki spędzały tyle samo czasu w wodzie, co na lądzie.

„Jestem pewien, że będzie wiele, wiele niespodzianek” – powiedział Ibrahim. „I odkryjemy, że dinozaury nie tylko istnieją od bardzo dawna, ale są też, wiesz, bardzo różnorodne i naprawdę dobre w podbijaniu nowego środowiska”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.