Oficjalne otwarcie Ambasady RP w Burgos dla Kastylii Leon i Kantabrii

W wydarzeniu wzięła również udział Margareta Budner, wiceprzewodnicząca Polsko-Hiszpańskiej Komisji Senackiej; Członkowie Polsko-Hiszpańskiej Komisji Senackiej, senatorowie: Halina Byda, Danuta Jasłowicka, Wojciech Konichny, Ewa Matecka, a także senatorowie Agnieszka Kolaks-Lessieska, Wodislav Komarniski i Prezydent Ceneskiego. W uroczystości wzięła również udział delegacja pod przewodnictwem Małgorzaty Kosiewskiej, Wicemarszałka Sejmu RP.

W swoim przemówieniu Prezydent Senatu RP podkreślił, że uroczyste otwarcie Ambasady Honorowej jest ważnym wydarzeniem dla stosunków polsko-hiszpańskich. p.o. Ambasadora Pan Alvaro Enrique de Villamor y Soraluz zwrócił się do prof. Tomasz Grodski podkreślił, że wielokrotnie wykazywał swoje oddanie i zaangażowanie w służbę Rzeczypospolitej:

„Zainicjowane przez Państwa działania mające na celu wzmocnienie instytucji wielokulturowych i współpracy edukacyjnej są imponujące skalą, za które chciałbym publicznie podziękować – Prezes (Marszałek)”. Szczególne podziękowania złożył Honorowemu Ambasadorowi za pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

„Dziękuję za wspieranie z takim oddaniem wysiłków Polski i Hiszpanii oraz za podjęcie z własnej inicjatywy działań na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy. Wasz udział we wspieraniu tych rozdartych wojną ludzi jest nieoceniony.” – stwierdził marszałek Grocki w przemówieniu do Álvaro Enrique de Villamor y Soralús.

Wśród zadań czekających na Ambasadora, według Marshalla, prof. Tomasz Grodski znalazł miasto sojusznika dla Burgos w Polsce i odnotował rozwój miasta oraz społeczności Kastylii Leon i Kantabrii w Polsce. Jak zaznaczył Marshall, według szacunków w Hiszpanii mieszka i pracuje ponad 100 tys. Polaków, a opieka nad nimi jest jednym z podstawowych zadań Senatu RP. – “Liczymy na pomoc Państwa ambasady tutaj. Drzwi Senatu są dla Państwa zawsze otwarte – powiedział Marszałek Senatu RP.

Na wniosek Ambasadora RP w Hiszpanii Pani Marcenny Adamczyk (2016-2021), p. Mianowany przez ministra Alvaro Enrique de Villamor. Spraw Zagranicznych Rządu RP, p. Zbigniew Rau objął obowiązki dyplomatyczne w sierpniu 2021 r. 27 lipca 2021 r. za specjalnym zezwoleniem Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Współpracy Królestwa Hiszpanii. Ambasada otwarta. Jego drzwi w Burgos przy Plaza del Rey San Fernando nr 4 1 października 2021 r., w dniu jego obecności. Od października 2021 r. ambasada nie została oficjalnie otwarta do dziś, czekając na mianowanie przez nowego ambasadora nowego szefa polskiej placówki dyplomatycznej w Hiszpanii.

W sierpniu 2021 roku, po pięciu latach urzędowania, Marzenna Adamczyk, Ambasador RP w Hiszpanii, zakończyła pracę na stanowisku Szefa Ambasady RP w Hiszpanii, po powołaniu na to stanowisko w 2016 roku. Stanowisko jest wolne od sierpnia 2021 r. 2022 zajmuje w czerwcu nowa Ambasador Anna Sroka.

Z konsulatu RP w Kastylii Leon i Kantabrii stosunki dwustronne działają dynamicznie w szerokim zakresie. W tym wczesnym okresie, w związku z wojną rosyjską na Ukrainie, polski konsulat wraz z innymi organizacjami, takimi jak FAE, jako pierwszy opracował i nadal promuje modelowy program solidarności. www.burgosukrania.com . Konsulat Burgos działa jako pomost między Polską a Ukrainą i był w stanie skutecznie dostarczać pomoc zebraną w północnej prowincji Burgos i bezpośrednio pomagać ponad 5000 uchodźców ukrywających się w Polsce. Na terytorium Ukrainy.

Ambasada promowała rozwój relacji oraz rozwój programów akademicko-uniwersyteckich i kulturalnych ze szczególnym wsparciem Uniwersytetu w Burgos, które nie tylko przybliżają rzeczywistość i tożsamość Polski na tereny Kastylii Leon i Kantabrii, ale także pozwalają im zjednoczyć się we wspólnych interesach (projekty badawcze, szkolenia, ruch i wymiany). Inicjatywy na rzecz poprawy relacji handlowo-inwestycyjnych, specjalne strefy ekonomiczne w Polsce (śląskie, małopolskie itp.), parki technologiczne, stowarzyszenia biznesowe, projekty we współpracy z instytucjami publicznymi, uczelniami i sektorem biznesowym. Programy wymiany edukacyjnej młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, w szczególności szkół wspólnotowych, diecezjalnych, integracyjnych i publicznych.

W dziedzinie sportu nawiązano już pierwsze kontakty między polskimi i kastylijskimi drużynami piłkarskimi, zwłaszcza między MKS Cracovia i Burgos CF, w celu połączenia możliwości współpracy i wspólnych interesów. , jako widzowie, w drużynie Burgos.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.