Ograniczenia prędkości, które należy wziąć pod uwagę podróżując w długi weekend po Europie

Ograniczenia prędkości, które należy wziąć pod uwagę podróżując w długi weekend po Europie

W związku ze zbliżającym się długim weekendem i okresem świątecznym wielu kierowców zachęca się do podróżowania po Europie. Prędkość jest jednym z głównych czynników powodujących wypadki, zwłaszcza na drogach drugorzędnych, gdzie za przekroczenie maksymalnej dopuszczalnej prędkości grożą liczne mandaty.

Maksymalna prędkość na zwykłych drogach w Hiszpanii i większości krajów europejskich wynosi 80 lub 90 km/h. Tylko Niemcy, Polska, Rumunia, Austria i Holandia utrzymują się w pierwszej setce.

Węgry i Szwecja obniżyły ograniczenia prędkości na drogach, podobnie jak Hiszpania. W tym kraju nordyckim zmniejszono dozwoloną prędkość na drogach z 90 do 80 km/h, co zmniejszyło liczbę ofiar śmiertelnych o 41%.

Podróżując samochodem po Hiszpanii i Europie, ważne jest, aby mieć jasność co do ograniczeń prędkości obowiązujących na każdym typie dróg.

Powszechnym błędnym przekonaniem wśród kierowców jest to, że na niemieckich autostradach nie ma ograniczeń prędkości. To nie jest prawda. Są odcinki, na których nie ma ustalonej prędkości maksymalnej, ale są one dalekie od dróg nielegalnych. Na bardzo dużym odsetku tych autostrad ograniczenie wynosi 130 kilometrów na godzinę i nie jest zbyt wysokie w Europie.

Jazda po tych drogach bez stałego ograniczenia prędkości, stanowiących prawie połowę niemieckiej sieci autostrad, zmusza do zwracania uwagi na znaki maksymalnej prędkości w zależności od ruchu drogowego, oświetlenia (w dzień) i pogody (deszcz i śnieg). Odległość bezpieczeństwa określa także prędkość, gdyż naruszeniem jest nieprzestrzeganie prędkości przez co najmniej taką samą liczbę metrów; Oznacza to, że kierowca jadący z prędkością 200 km/h powinien znajdować się w odległości co najmniej 100 metrów od poprzedzającego samochodu.

Oprócz odcinków niemieckiej sieci autostrad, na których nie ma stałego ograniczenia prędkości, oddalonych od ośrodków miejskich, w Niemczech obowiązuje maksymalne ograniczenie prędkości do 130 km/h, które jest najczęstszym ograniczeniem w krajach UE. Jest również ograniczony w krajach takich jak Włochy, Francja, Austria, Dania, Holandia, Czechy i Słowacja.

Krajami, w których obowiązują wyższe ograniczenia prędkości, są Polska i Bułgaria, w obu przypadkach prędkość maksymalna wynosi 140 km/h. Niektóre kraje, takie jak Belgia, Finlandia, Szwecja i Portugalia, dzielą z Hiszpanią limit 120 km/h podczas jazdy po autostradach i autostradach. Chociaż są takie, które osiągają maksymalną prędkość na tego typu drogach, jak np. Estonia i Łotwa 110 km/h. Na małej wyspie Cypr dopuszczalna prędkość wynosi 100 km/h i jest najniższa w UE.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *