Ogromna aktywność Słońca powoduje, że satelity wypadają ze swoich orbit

Madryt

aktualizacja:

Zapamiętuje

Chociaż znajdują się w kosmosie, setki kilometrów od powierzchni Ziemi, Satelity Znajdująca się na niskiej orbicie „odczuwa” grawitację naszej planety, która przyciąga ją w jej kierunku. Oczywiście nie ma takiej samej władzy, jaką sprawuje nad tymi z nas na Ziemi; Ale nadal to zauważyli. Dlatego inżynierowie biorą pod uwagę tę zmienną przy obliczaniu żywotności tych czujników: niektóre obejmują silniki odrzutowe, aby przenieść się do właściwej strefy; Inne po prostu kręcą się, aż wpadają w atmosferę i rozpadają się – w większości przypadków. Jednak w ostatnich miesiącach statki te doświadczyły znacznie większego „zatonięcia” niż oczekiwano, co zmniejszyło ich oczekiwany cykl działalności.

Naukowcy wiedzą, kto jest winny. Słońce.

Ponieważ wiadomo, że wiatr słoneczny wpływa na działanie chmur, a teraz znajdujemy się w ekstremalnym cyklu słonecznym cyklu (który w sumie trwa około jedenastu lat). Co więcej, znacznie bardziej dotkliwe niż oczekiwano. Chociaż wciąż musimy zrozumieć wiele zagadnień dotyczących fizyki słonecznej, naukowcy wiedzą o tym od wewnątrz Maks. słonecznaPlamek na naszej gwieździe jest coraz więcej. wydostać się z nich Rozbłyski słoneczne s koronalny wyrzut masy. Ten ostatni jest bardzo potężny. Tak bardzo, że wpłynęło to na naszą górną atmosferę.

„Wiemy, że ta interakcja powoduje, że gęstsze powietrze przemieszcza się na wyższe wysokości” – wyjaśnia.
space.com
Ania Stromszef
misja eskadry
podrzędny Europejska Agencja Kosmiczna (Europejska Agencja Kosmiczna), konstelacja trzech satelitów, które monitorują pole magnetyczne Ziemi, ale od końca 2021 roku ich orbity schodzą dziesięciokrotnie głębiej niż oczekiwano. Wyjaśnienie: gęstsze powietrze powoduje większą odporność na satelity. „To jak bieganie pod wiatr” – wyjaśnia naukowiec. Powietrze wywiera opór, który spowalnia satelity, powodując, że grawitacja „wygrywa” grę nad bezwładnością i grawitacją w kierunku powierzchni Ziemi.

W szczególności konstelacja rój spadała średnio około dwóch kilometrów rocznie; Ale od końca zeszłego roku stawka wzrosła do 20 kilometrów rocznie. Nie tylko ona to zauważyła: SpaceX zgłosiłem przegraną
Czterdzieści satelitów
Z masywnej konstelacji Starlink przez burzę słoneczną. Zanim weszli na normalną orbitę, na wysokości 550 kilometrów (poza obszarem największego zagrożenia), znajdowali się Pocisk Falcon Zostawił ich około 350 kilometrów dalej. Jak zawsze, po tym SpaceX podnosi orbity za pomocą dopalaczy na pokładzie satelitów. Jednak tym razem burza uderzyła w grupę, zaskakująco trafiając w atmosferę i rozpadając się wraz z jej tarciem.

Problemy będą kontynuowane

Według Ströma statki krążące wokół 400 km „z pewnością będą miały problemy”, w tym Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS, od angielskiego akronimu), który będzie musiał wykonywać manewry ponownego pływania. To nie będzie jedyna rzecz: setki
sześcian sat
(nanosatelity rozmiar pudełka po butach) i małe satelity wystrzelone w ciągu ostatniej dekady mogą zagrozić ich bezpieczeństwu. „Wiele z tych nowych satelitów nie ma systemów napędowych i wróci do atmosfery wcześniej niż oczekiwano”.

Jednak ta „proroctwo” może się nie spełnić: astrofizycy wiedzą, że co jedenaście lat (mniej więcej) pole magnetyczne Słońca „przewraca się” i po jedenastu latach wraca do swojej pierwotnej pozycji; Wiedzą też, że każdy jest cyklem, a także w każdym jest maksimum i minimum Słońca, w którym aktywność gwiazdy wzrasta i maleje. Ale to jest dowód. Pod koniec 2019 roku weszliśmy w nowy cykl, zmierzając w kierunku maksimum słonecznego, które osiągnie szczyt w 2025 roku. Pierwsze obliczenia wskazywały, że weszliśmy w okres spokoju, z kilkoma kropkami i rozbłyskami. Nawet najbardziej dramatyczne modele nie przewidziały naszego poziomu aktywności
gwiazda jest obecnie wyświetlana
. Ale czy to oznacza, że ​​w nadchodzących latach zjawiska będą rosły wykładniczo? To coś, czego naukowcy nie mają pewności: aktywność słoneczna może się zmniejszyć w nadchodzących miesiącach lub latach, stając się okresem bardziej „relaksującym”. Nadal istnieje wiele niewiadomych, aby w pełni zrozumieć naszego gwiezdnego króla.

Zobacz ich
uwagi

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.