Około 3000 czeskich ciągników zablokowało przejścia graniczne z Niemcami, Polską i Słowacją.

Około 3000 czeskich ciągników zablokowało przejścia graniczne z Niemcami, Polską i Słowacją.

Czescy rolnicy od wczesnych godzin porannych zaczęli przemieszczać swoje traktory do głównych miast kraju oraz do granic Niemiec, Polski i Słowacji, które symbolicznie zablokowali.

    „Produkcja zdrowej żywności” – protest w Cromer |  Zdjęcie: Leona Nevařilová, Český rozhlas

Czescy rolnicy dołączyli w czwartek do protestów w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Rolnicy udali się do dużych miast i na granice, aby wyrazić swój głos przeciwko polityce rolnej UE.

Podobne protesty odbywają się od tygodni w kilku krajach Europy, a ich wspólny mianownik: rolnicy są oburzeni warunkami narzuconymi przez Europejski Zielony Ład i przepisami dotyczącymi importu tanich towarów z krajów trzecich.

Oprócz Czech w protestach wzięli udział rolnicy z pozostałych trzech krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz Litwy i Łotwy.

Protesty są reakcją na zeszłotygodniowe spotkanie organizacji rolniczych z europejskim komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim, podczas którego grupy z Czech, Słowacji, Węgier, Polski, Litwy i Łotwy przedstawiły swoje żądania Wysokiemu Przedstawicielowi Unii Europejskiej.

Protesty na przejściach granicznych Hodonin/Holíc |  Foto: Štěpánka Kadlečková, Český rozhlas

Czescy rolnicy i ich europejscy odpowiednicy podkreślają, że są szczególnie zaniepokojeni dużym obciążeniem biurokratycznym i liczbą przepisów, które według Czeskiej Izby Rolniczej niemal się podwoją w latach 2022–2023. Przedstawiając plan realnego rozwiązania swoich problemów, protesty zostaną wznowione.

Według Czeskiej Izby Rolniczej i innych organizatorów czwartkowych protestów na ulice wyszło około 3000 traktorów i maszyn. Wielu obecnych to rolnicy, którzy zdystansowali się od poniedziałkowych protestów w Pradze, które ich zdaniem zostały wykorzystane do celów politycznych.

Do czwartkowych protestów zwołali niektórzy członkowie Stowarzyszenia Rolniczego, Czesko-Morawskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Rolnych, Stowarzyszenia Młodych Rolników i niektórzy członkowie Prywatnego Stowarzyszenia Rolniczego.

Rolnicy skupieni w tych instytucjach wydali bardzo konkretne, spójne ze swoimi europejskimi odpowiednikami oświadczenia, krytykując fakt, że muszą przestrzegać coraz większej liczby przepisów związanych z ochroną środowiska, co zwiększa ich koszty, przy jednoczesnej biurokracji. Uniemożliwiaj im pracę.

Prowadzi to zdaniem rolników do nieuczciwej konkurencji z krajami trzecimi, czyli importu tanich produktów rolnych z Ukrainy, z innych krajów. Protesty miały charakter pokojowy, a władze nie potwierdziły żadnych zakłóceń ani poważnych incydentów.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *