Biorąc pod uwagę rosnące zagrożenia na poziomie globalnym, w poniedziałek w Organizacji Narodów Zjednoczonych rozpocznie się 10. Konferencja Stron mająca na celu przegląd Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.
Planowana na 26 sierpnia, to wtedy państwa członkowskie Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej spotykają się na regularnej pięcioletniej konferencji, aby przeanalizować jego rozwój.
Zgodnie z planem na sesji otwierającej wystąpi Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres, który rozpocznie dyskusję.
Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej jest historycznym paktem międzynarodowym, którego celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu broni jądrowej i technologii broni, promowanie współpracy w pokojowym wykorzystaniu energii jądrowej oraz osiągnięcie celu, jakim jest rozbrojenie.
Został otwarty do podpisu w 1968 r., wszedł w życie w 1970 r. i od tego czasu stanowi kamień węgielny światowego reżimu nierozprzestrzeniania broni jądrowej.
Łącznie do traktatu przystąpiło 191 państw-stron, w tym pięć państw posiadających broń jądrową, co czyni NPT wielostronnym traktatem rozbrojeniowym z wiążącym zobowiązaniem i największą liczbą zatwierdzeń.
Zadaniem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej jest monitorowanie i realizacja tych obietnic.
W odniesieniu do tej nominacji, która została przełożona z powodu pandemii Covid-19, sekretarz generalny ostrzegł w grudniu 2021 r., że obecne czasy są niepokojące.
Podkreślił, że kryzys klimatyczny, ogromne nierówności, krwawe konflikty, łamanie praw człowieka oraz dewastacja indywidualna i ekonomiczna wywołana przez pandemię „stworzyły więcej napięć w naszym świecie, niż widziałem w całym swoim życiu”. . W artykule wstępnym.
Jednak zagrożenie egzystencjalne, które było duże przez pierwszą połowę mojego życia, nie było już przedmiotem tak bardzo potrzebnej uwagi. Broń nuklearna zniknęła z hollywoodzkich tytułów i scenariuszy, chociaż zagrożenie, jakie stanowi, jest większe niż kiedykolwiek i rośnie z roku na rok.
Powiedział, że wystarczy nieporozumienie lub błędna kalkulacja, aby doprowadzić do nuklearnej anihilacji, miecza Damoklesa, który doprowadziłby nie tylko do śmierci i cierpienia na przerażającą skalę, ale do końca życia na Ziemi.
Dodał, że dzięki połączeniu szczęścia i dobrego osądu nikt nie użył broni jądrowej od czasu, gdy spalili Hiroszimę i Nagasaki w 1945 roku.
„Ale przy ponad 13 000 broni jądrowej w arsenałach na całym świecie, jak długo może trwać szczęście? Covid-19 uświadomił nam katastrofalne konsekwencje, które mogą wyniknąć z mało prawdopodobnego zdarzenia” – podkreślił Guterres.
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”