Oscylacja Księżyca, zmiana klimatu postrzegana jako przyczyna powodzi przybrzeżnych w 2030 r.

Oscylacja Księżyca, zmiana klimatu postrzegana jako przyczyna powodzi przybrzeżnych w 2030 r.

16 lipca (Reuters) – Według badań prowadzonych przez naukowców NASA, wybrzeża USA staną w obliczu częstszych powodzi w połowie lat 30. XX wieku dzięki regularnemu cyklowi księżycowemu, który zwiększy wzrost poziomu morza z powodu zmian klimatycznych.

Kluczowym czynnikiem zidentyfikowanym przez naukowców jest regularna „oscylacja” orbity Księżyca – po raz pierwszy zidentyfikowana w XVIII wieku – której ukończenie zajmuje 18,6 lat. Przyciąganie grawitacyjne Księżyca pomaga odepchnąć pływy na Ziemi.

W połowie tego cyklu księżycowego regularne codzienne pływy na Ziemi zanikają, przy czym pływy są wyższe niż normalne i wyższe niż normalne. W drugiej połowie cyklu sytuacja się odwraca, z wyższymi i niższymi przypływami.

Naukowcy stwierdzili, że przewidywane powodzie będą wynikiem połączenia ciągłego wzrostu poziomu mórz związanego ze zmianą klimatu i nadejścia wzmacniającej części cyklu księżycowego w połowie lat 30. XX wieku.

„W tle mamy długotrwały wzrost poziomu morza związany z globalnym ociepleniem. Powoduje on wzrost poziomu morza wszędzie” – powiedział Reuterowi Ben Hamlington, lider zespołu NASA i jeden z autorów badania.

„Ten efekt księżyca powoduje zmiany pływów, więc odkryliśmy, że efekt ten jest zgodny z podstawowym wzrostem poziomu morza, a to spowodowałoby powodzie w szczególności w tym okresie od 2030 do 2040 roku” – powiedział Hamlington.

Fale podczas przypływu przebijają się przez skały i na drogę w Oceanside w Kalifornii, USA, 27 listopada 2019 r. REUTERS / Mike Blake / Zdjęcie pliku

Naukowcy przebadali 89 miejsc pomiaru pływów w każdym stanie i terytorium przybrzeżnym w Stanach Zjednoczonych z wyjątkiem Alaski. Efekt dynamiczny dotyczy całej planety z wyjątkiem dalekich północnych wybrzeży, jak na Alasce.

Ta prognoza przesuwa wcześniejsze szacunki dotyczące poważnych powodzi przybrzeżnych o około 70 lat.

Badaniem, opublikowanym w tym miesiącu w czasopiśmie Nature Climate Change, kierowali członkowie zespołu naukowego NASA, który śledzi zmiany poziomu morza. NASA poinformowała, że ​​badanie skoncentrowało się na wybrzeżach USA, ale wyniki dotyczą wybrzeży na całym świecie.

„To otwiera oczy wielu ludziom” – powiedział Hamlington. „To naprawdę ważna informacja dla planistów. Myślę, że próba przekazania tych informacji od nauki i naukowców do rąk planistów jest bardzo interesująca”.

Hamlington powiedział, że urbaniści powinni odpowiednio planować

„Konkretny budynek lub element infrastruktury, możesz chcieć pozostać tam przez bardzo długi czas, podczas gdy coś innego możesz chcieć chronić lub mieć dostęp przez kilka lat”.

Raporty Dana Fastenberga. Edytowanie przez Diane Craft i Willa Dunhama

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *