Ostateczne dane NASA pokazują, że sonda oddała dwukrotnie więcej szczątków asteroid

Ostateczne dane NASA pokazują, że sonda oddała dwukrotnie więcej szczątków asteroid

CAPE CANAVERAL, Floryda – NASA w końcu policzyła wszystkie próbki asteroid wrócił przez statek kosmiczny jesienią ubiegłego roku — dwukrotnie większy cel, jakim jest zwrócenie gruzu.

Władze poinformowały w czwartek Sonda kosmiczna Ozyrys-Rex Zebrałem 121,6 gramów (4,29 uncji). Pył i żwir Z asteroidy Bennu. To nieco ponad pół filiżanki i jest to największa kosmiczna ilość, jaką kiedykolwiek pobrano spoza Księżyca.

Otwarcie pojemnika z próbką zajęło NASA więcej czasu, niż oczekiwano, z powodu zablokowanych elementów złącznych.

Próbka kapsuły powrotnej z misji NASA OSIRIS-REx wkrótce po wylądowaniu na pustyni, 24 września 2023 r. na poligonie testowo-szkoleniowym Departamentu Obrony w stanie Utah. Keegana Barbera/NASA

Czarne, bogate w węgiel próbki – pierwsze w historii zebrane przez NASA z asteroidy – są przechowywane w specjalnym laboratorium przetwarzania w Johnson Space Center w Houston.

Ozyrys-Rex zwrócił próbki we wrześniu ubiegłego roku, trzy lata po pobraniu ich z asteroidy. Misja o wartości 1 miliarda dolarów mogła kosztować więcej, ale po schwytaniu pokrywy pojemnika zablokowały się kamienie, a niektóre próbki wypłynęły.

Statek kosmiczny jest teraz w drodze do innej kosmicznej skały, ale będzie to wymagało jedynie nieprzerwanego przelotu w celu pobrania próbek.

Zespół przetwarzający OSIRIS REx wylał próbkę z głowicy TAGSAM i zbadał materiał próbki 19 stycznia. Roberta Markowitza/NASA-JSC

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *