Ostatnia minuta wojny na Ukrainie, na żywo | Gubernator Ługańska twierdzi, że nie można oszacować ofiar i szkód spowodowanych „poważnym” ostrzałem | Międzynarodowy

Co wydarzyło się w ciągu ostatnich kilku godzin

W najbliższą niedzielę 29 maja o godzinie 20:00, w 95. dniu wojny Rosji z Ukrainą, kluczowe informacje to:

Zełenski po raz pierwszy odwiedził wschodnią Ukrainę. Po raz pierwszy od 95 dni wojny prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński udał się do wschodniej części kraju. Prezydent odwiedził różne miejsca w Charkowie, drugim co do wielkości mieście kraju, a miejscowe wojsko zdołało w ostatnich tygodniach wyprzeć rosyjskiego wroga.

Gubernator Ługańska mówi, że nie da się oszacować strat i szkód spowodowanych przez „ostry” ostrzał. Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że w niedzielę Rosja rozpoczęła zakrojony na szeroką skalę atak ostrzału na miasto Siewierotnieck, największe pozostające pod kontrolą Ukraińców miasto w obwodzie ługańskim. Regionalny gubernator Serhi Kaidai powiedział, że ostrzał był tak poważny, że nie można było oszacować strat i szkód. „Sytuacja się pogorszyła” – przyznał Keito.

UE, bez porozumienia w sprawie embarga na rosyjską ropę. Rządy UE nie osiągnęły w najbliższą niedzielę porozumienia w sprawie zakazu rosyjskiej ropy, ale rozmowy będą kontynuowane w poniedziałek. Propozycja, która jest obecnie dyskutowana przez kraje UE, zakazuje dostaw rosyjskiej ropy drogą morską do końca tego roku, ale przewiduje zwolnienia dla ropy dystrybuowanej rosyjskim rurociągiem Truspa, który zaopatruje Węgry, Słowację i Czechy. (Reuters)

Erdogan nalega na weta dla Szwecji i Finlandii Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w najbliższą niedzielę nalegał, aby Szwecja ani Finlandia nie mogły wstąpić do NATO, dopóki nie poprowadzi kraju w tę niedzielę, potwierdzając, że żaden kraj nie jest „szczery w swoich obietnicach zerwania więzi z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK ) i Ankarze.” Kurdyjscy bojownicy (YPG) Ludowych Sił Bezpieczeństwa, które są uważane za organizacje.

Polska wysyła na Ukrainę 18 haubic. Kraj wysłał na Ukrainę 18 samobieżnych haubic AHS Krab – podało w niedzielę Polskie Radio, powołując się na źródła rządowe. Ukraina, która stoi w obliczu ciężkich bombardowań we wschodnich prowincjach, wezwała Zachód do dostarczenia jej większej ilości broni dalekiego zasięgu, aby odeprzeć falę wojny.

Ukraiński żołnierz Serhii Nuzhnenko (Reuters) przed obwodem donieckim w najbliższą niedzielę

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.