Ostatnia minuta wojny Rosji na Ukrainie na żywo

Ostatnia minuta wojny Rosji na Ukrainie na żywo

Ukraiński plan pokojowy nie jest „realistyczny”, twierdzi rosyjski minister spraw zagranicznych przy ONZ

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow podczas konferencji prasowej w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. (Źródło: David Dee Delgado/Getty Images)

Plan pokojowy Ukrainy jest albo „możliwy”, albo „realistyczny” – powiedział w sobotę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow na konferencji prasowej podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Ławrow powiedział, że wszyscy rozumieją, że formuła pokojowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, która głosi, że żadnego terytorium nie można scedować na Rosję, jest niemożliwa.

Ale „jednocześnie wszyscy mówią, że to wszystko są warunki negocjacji” – powiedział Ławrow.

Minister spraw zagranicznych został zapytany, czy Moskwa będzie prowadzić rozmowy z rządem Ukrainy, jeśli Zełenski wycofa dekret blokujący rozmowy z Rosją. Ukraina tak nie robi, ale Zełenski odpowiedział, że „cały świat prosi o pieniądze, broń i uwagę”.

Więcej o Ukraińskim Planie Pokojowym: Zełenski przedstawił światowym przywódcom 10-punktową formułę pokojową Ukrainy podczas zeszłorocznego szczytu Grupy 20 na Bali w Indonezji.

Środki te obejmują drogę do bezpieczeństwa nuklearnego i żywnościowego, specjalny sąd do spraw rzekomych rosyjskich zbrodni wojennych oraz ostateczne porozumienie pokojowe z Moskwą.

Zełenski, który początkowo proponował spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem na początku inwazji Moskwy, wyraził zaniepokojenie negocjacjami z Rosją, wskazując na historię zerwania porozumień.

Atak na Zachód: We wcześniejszym przemówieniu przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ Ławrow skrytykował sojusz wojskowy USA-UE-NATO na rzecz Ukrainy, nazywając Zachód „imperium kłamstw”.

Minister spraw zagranicznych powiedział, że rządy wspierające Ukrainę stanowią część próby „podzielenia świata na demokracje i autokracje oraz narzucenia wszystkim własnych neokolonialnych zasad”.

Moskwa uzasadniła swoją inwazję na Ukrainę, którą często nazywa „specjalną operacją wojskową”, określając ją jako kampanię „denazyfikacji” – wyjaśnienie odrzucone przez historyków i obserwatorów politycznych – oraz walkę z mocarstwami zachodnimi o zniszczenie Rosji .

Więcej o szczycie: Dwutygodniowy szczyt Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych zgromadził 140 szefów państw i rządów, a na którym przemówili prezydent USA Joe Biden i Zełenski z Ukrainy.

Oczekuje się, że Putinowi, któremu obecnie grozi aresztowanie podczas podróży, nie będzie obecny na żadnej części spotkania.

Rosja pozostaje członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ pomimo kilku wniosków ONZ o zakończenie wojny na Ukrainie. Zełenski wezwał w tym tygodniu Radę Bezpieczeństwa do odebrania Rosji prawa weta, argumentując, że „jest to konieczny pierwszy krok”.

Caitlin Hu z CNN przyczyniła się do powstania tego raportu.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *