Pablo González, więziony w Polsce dziennikarz, przygotowywał reportaże o rosyjskich dysydentach na wygnaniu, podały rosyjskie media.

Pablo González, więziony w Polsce dziennikarz, przygotowywał reportaże o rosyjskich dysydentach na wygnaniu, podały rosyjskie media.

W jej telefonie znaleziono doniesienia o zamordowanej córce wroga Borysa Niemcowa i jej fundacji.

Hiszpańska dziennikarka rosyjskiego pochodzenia Pablo GonzalezTo niesie Od lutego przebywa w areszcie w Polsce Podejrzewa się rok 2022 SzpiegowaniePrzez lata zbierano bowiem informacje o środowisku rosyjskiej opozycji za granicą Żanna NiemcowaDysydentka i córka rosyjskiego zabójcy opozycji zamordowanego w 2015 roku Borys Niemcow. W telefonie komórkowym Pabla Gonzaleza polskie władze znalazły raporty o Niemcowej i jej Fundacji Borysa Niemcowa oraz dokumenty, które ich zdaniem zostały skopiowane z jego komputera.

rosyjskie media agent (stworzony przez niezależnych dziennikarzy z Rosji zmuszonych do ucieczki z kraju) uzyskał te informacje z dwóch źródeł, których nie wymienił z nazwy. Według źródła z Fundacji Borysa Niemcowa, Gonzalez spotkał Żannę Niemcową w Brukseli w 2016 roku. Zaprzyjaźnili się i zaczęli być Hiszpanami Gość na imprezach fundacyjnych Swoją pracę dziennikarską kontynuował w baskijskich gazetach, m.in nos I Kara i media z innych części kraju itp Ogólny lub szósty.

Na komputerze i telefonie komórkowym Pabla – które zostały skopiowane podczas śledztwa przez ukraińskie służby bezpieczeństwa w 2022 roku, a następnie sprawdzone przez polskich śledczych – pojawiają się zeznania rzekomo napisane przez Pablo Gonzáleza. Chodzi o ludzi, w tym o prawnika, którego poznał za pośrednictwem Fundacji Niemcowa Ilja Nowikow I główny wróg Władimir Kara-MurzaObecnie przebywa w rosyjskim więzieniu. agent Nie jest jasne, do kogo wysłano te oświadczenia, ale nie wydaje się, aby były to materiały dziennikarskie. Dwa źródła powiedziały temu rosyjskiemu portalowi, że Pablo Gonzalez może być Tajny agent Głównego Zarządu Wywiadu (GRU, rosyjski wywiad wojskowy) w kontekście Żanny Niemcowej.

Pablo Gonzalez, który był w przeszłości Bardzo krytycznie odnosił się do władz ukraińskich Po Zamieszki na Majdanie Wraz z opozycją rosyjską docierał też do głównej moskiewskiej opozycji Ilja JaszynObecnie jest więziony przez reżim Putin. Oba zostały uzgodnione na różnych forach, w tym w Hiszpanii. Europejska Rada Stosunków Zagranicznych (EFCR) zaprosiła Jaszyna na konferencję w Madrycie w 2016 r., aby przedstawić dziennikarzom, przedstawicielom i ekspertom autorytarny slajd w jego kraju. Upadek demokracji González był co do tego sceptyczny przy kilku okazjach. Mimo to brał udział w forum w Madrycie i będąc całkowicie biegły w języku rosyjskim, zgłosił się na ochotnika i nieformalnie współpracował jako tłumacz przy niektórych prezentacjach. Pod koniec konferencji, pomimo dystansu ideologicznego, który ich dzielił, Gonzalez i Yashin poszli razem na mecz piłki nożnej w ten weekend i spędzili czas samotnie.

Szczegółowe raporty

Z zajętych dokumentów wynika, że ​​jego praca była legalna. Każdy raport składa się zasadniczo z trzech części: opisu interakcji, oszacowania kosztów oraz Przegląd planów na przyszłość.

Wśród akt skonfiskowanych dziennikarzowi były listy od Borysa Niemcowa oraz dokumenty rzekomo skopiowane z laptopa Żanny Niemcowej. Z powodu tego odkrycia Gonzalezowi grozi kolejny zarzut: Nielegalny dostęp do danych osobowych.

Shorina potwierdził we wtorek EL MUNDO, że początkowo go nie podejrzewali, „a potem uznaliśmy za dziwne, że tak często odwiedzał małą baskijską gazetę”.

W raportach do swoich pracodawców lub klientów opisywał, czy przekraczał określone granice, czy też nie. monitorowanie. W oświadczeniu opisuje swoje doświadczenia z przesłuchania podczas przekraczania granicy z Ukrainą. W innym dokumencie wyjaśnia, że ​​boi się korzystać z kont bankowych i używa gotówki oraz kart rodzinnych.

Polowany na Ukrainie

Akta osobowe Pablo Gonzáleza trafiły w ręce ukraińskich służb bezpieczeństwa. Rosyjska inwazja 24 lutego 2022 rZostał akredytowany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) jako dziennikarz podczas pracy na froncie, głównie w dzienniku abertzaleKara. SBU zażądała od Gonzaleza opuszczenia Ukrainy, ale najpierw skopiowała wszystkie dane z jego telefonu.

Gonzalez został później aresztowany w Polsce przemyśl, niedaleko granicy z Ukrainą. Stało się to 28 lutego 2022 roku i było to dużym zaskoczeniem. „Zidentyfikowano go jako agenta Głównego Zarządu Wywiadu Rosyjskiego Sztabu Generalnego, który wykorzystywał swój status dziennikarski do skupiania się na operacjach na rzecz Rosji, dzięki czemu m.in. Może swobodnie podróżować po Europie i świecieNawet na obszarach konfliktów zbrojnych i napięć” – wyjaśnił 4 marca 2022 r. Stanisław Zarin, koordynator wywiadu polskiego rządu. Od tego czasu Warszawa rzadko przekazuje informacje o sprawie i przetrzymuje Pabla Gonzáleza w środku. Niemal całkowity reżim izolacjonistycznyJak potępili go koledzy i grupy dziennikarzy.

Pablo González pracuje jako dziennikarz na Ukrainie zaanektował Krym w 2014 roku. Urodził się w Związku Radzieckim i ma rosyjskie i hiszpańskie paszporty. Wydaje się, że jego rosyjski paszport nie został przetłumaczony na cyrylicę przez Pablo Gonzáleza, ale Paweł Rubcow, wzbudził początkowo podejrzenia. To właściwie nazwisko jego ojca, Aleksieja Rubcowa, który od 1999 roku pracuje w mediach takich jak RBC. Dlatego to zdanie pojawia się w jednym ze stwierdzeń: „Dobrze, że nie ma nikogo z RBC. Rozpoznaj mnie na forum [la Fundación] Borysa Niemcowa w Pradze”. W wiadomościach wysyłanych do swoich pracodawców González prosi również o zwrot kosztów poniesionych na infiltrację organizacji Niemcowa.

Badacz polityki ukraińskiej

Gonzalez ma głębokie zrozumienie ukraińskiej polityki i jest współautorem książki. Ukraina. Od rewolucji na Majdanie do wojny w DonbasieJednym z pierwszych i najbardziej kompletnych badań tych wydarzeń, które ukazały się w języku hiszpańskim, jest skonsolidowana książka Ruben Ruiz Ramos A Gonzalez napisał kilka rozdziałów za darmo.

Od dekady specjalizuje się w nierozpoznanych republikach i konfliktach w ich obrębie. Jego motywy były Kosowo, Górski Karabach (gdzie relacjonuje główną walkę) Naddniestrze, Krym I to Doniecka Republika Ludowa, gdzie ukrył mnóstwo dowodów wśród kontrolowanych przez Moskwę separatystów. Latem 2014 roku był zamieszany w skandal, kiedy bez dowodów potępił zarówno EL MUNDO, jak i gazetę. Kraj Otrzymywali pieniądze od ukraińskiego rządu, który wówczas był oligarchą Petro Poroszenko W prezydencji, w zamian za pozytywne relacje. Kanał kampanii RT powtórzył oskarżenia Gonzáleza wobec EL MUNDO, twierdząc, że odmówił dokumentowania, chyba że ktoś zapłaci mu za jego zastąpienie.

Krytykował też Aleksiej Nawalny i badań MH17. Podczas ostatnich ukraińskich wyborów prezydenckich w 2019 roku komik wygrał Wołodymyr ZełenskiGonzalez rozpowszechnił informację, że karty do głosowania były numerowane seryjnie, co uniemożliwiało zachowanie tajności głosowania, zarzut, który musiał wycofać po nocy wyborczej.

Przechwycone raporty wskazują na kilka spokrewnionych osób, które González spotkał dzięki powiązaniom z Fundacją Niemcowa. Gonzalez relacjonuje również swój udział w konferencjach europejskich, gdzie była zapraszana do moderowania paneli. „Wygląda na to, że udało mi się zasiać ziarno wątpliwości wśród euroatlantyków”, mówi o wynikach forum w Rzeszowie w Polsce.

Według kryterium

Schemat zaufania

Ucz się więcej

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *