Pachón i Tololo, chilijskie wzgórza, na których znajdują się najpotężniejsze teleskopy na południu

Pachón i Tololo, chilijskie wzgórza, na których znajdują się najpotężniejsze teleskopy na południu

Meritxl frixas

Cerrón Pachón (Chile), 31 stycznia (EFE) – Na szczytach wzgórz Pachón i Tololo dwie majestatyczne góry patrzą na siebie w sercu doliny Elqui, głównej bramy na pustynię Atakama. Na północy i w Chile na horyzoncie widnieją cztery duże obserwatoria astronomiczne, w których mieszczą się teleskopy, co generuje największy wpływ naukowy na półkuli południowej.

„W regionie Coquimbo mamy obiekty naukowe w Cerro Tololo, które jest najstarsze, oraz w Pachón, gdzie znajdują się najnowocześniejsze obiekty” – wyjaśnia EFE Alejandra Voigt, dyrektor Stowarzyszenia Chilijskich Uniwersytetów Badawczych w Chile. AURA) ze Stanów Zjednoczonych, która buduje i obsługuje teleskopy i obserwatoria dla amerykańskiej Narodowej Fundacji Nauki (NSF) i NASA.

AURA składa się z 49 partnerów z Ameryki Północnej, dwóch z Chile – Uniwersytetu Chile i Uniwersytetu Katolickiego – oraz jednego z Niemiec, a za pośrednictwem NoirLab obsługuje teleskopy optyczne i podczerwone w obu górach.

Oprócz idealnych warunków klimatycznych i pogodowych dla astronomii, ze względu na suchy klimat, czyste niebo i niewielkie zanieczyszczenie światłem na północy, Chile oferuje korzyści polityczne, gospodarcze i społeczne dla rozwoju i zrównoważonego rozwoju tej nauki.

„Państwo chilijskie, niezależnie od rządzącego rządu, pragnie faworyzować obce kraje w zakresie dokonywania znacznych inwestycji w astronomię w kraju, co generuje znaczne kary gospodarcze i społeczne” – mówi Voigt.

Z drugiej strony, dodaje, „wszystkie administracje w Ameryce Północnej powszechnie uznały, że ważne jest utrzymanie i zwiększenie inwestycji w Chile, nawet jeśli ich wyborców tutaj nie ma”.

Pasja

Na wysokości 2700 m n.p.m., na Cerro Pachón, trwają prace nad ostatnimi szczegółami dla Obserwatorium Vera Rubin, które pod koniec 2025 roku uruchomi teleskop wyposażony w największą na świecie kamerę o rozdzielczości 3200 megapikseli ( dziś najbardziej zaawansowany pod względem rozdzielczości). (870 MP) z Subaru w Japonii na Hawajach).

Ze zwierciadłem o średnicy 8,4 m przybędzie ze Stanów Zjednoczonych w nadchodzących tygodniach i zdaniem naukowców jest to „prawdziwa rewolucja” w świecie astronomii.

W odległości 1,5 km od budowanego obiektu, który ma kształt statku i przełamuje tradycyjne kuliste kopuły obserwatoriów astronomicznych, stoi Południowy Teleskop Gemini ze zwierciadłem o średnicy 8,1 metra. Razem ze swoim „bliźniakiem” na półkuli północnej, na Hawajach, zapewniają pełne pokrycie nieba: „Dzięki ośmiogodzinnej różnicy można śledzić obserwację i zapewnić jej ciągłość” – mówi EFE dyrektor Gemini South Frederic Rantakiro. .

Gemini jest także jednym z wiodących ośrodków w procesie przechodzenia na energię odnawialną. Dzięki instalacji 650 paneli wytwarzających moc 200 kilowatów generuje energię elektryczną na potrzeby wszystkich swoich działań w ciągu dnia, które zużywają mniej niż w nocy, co stanowi pierwszy krok w kierunku pokrycia całego wzgórza Pacheon Hill energią słoneczną.

Na końcu szczytu znajduje się trzecie obserwatorium, Południowy Teleskop Badań Astrofizycznych (SOAR) z lustrem o średnicy 4,1 metra.

Tololo

Dwadzieścia kilometrów na północny zachód znajduje się Cerro Tololo, na wysokości 2200 metrów, gdzie znajduje się Teleskop Victora Blanco – najstarszy teleskop w grupie, który zaczął działać w 1976 roku – oraz ponad 20 innych projektów obserwacyjnych różnych typów i rozmiarów.

„Zainstalowano tu pierwszy teleskop, który w latach 60. XX wieku przywieziono z Santiago na mule, miał on średnicę 40 cm (lustro) i został zainstalowany w tym miejscu, gdzie niczego nie było” – wyjaśnia dyrektor Obserwatorium Cerro do EFE, Tololo, Stephena Heathcote’a.

Później przybył Victor Blanco o średnicy 4 metrów, największy na półkuli południowej od 22 lat, aż do przybycia Bliźniąt, i jeden z najczęściej wspominanych i cytowanych w publikacjach naukowych na świecie – pomimo swojego wieku – po części dzięki, do precyzyjnej kamery ciemnej energii (DECam) o rozdzielczości 570 MP, unikalnej na Globalnym Południu i przebitej przez Robina dopiero po rozpoczęciu działalności.

„Udało nam się przekształcić stary teleskop, który miał zostać wyłączony, w najnowocześniejszy instrument, zapewniając mu przydatność na kolejne dziesięciolecia i umieszczając go na czele światowych badań astronomicznych” – dodaje Heathcote.

Przez jego pryzmat badano przyspieszającą ekspansję Wszechświata, co jest jednym z największych odkryć naukowych, które w 2011 roku zdobyło Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki dla Amerykanów Saula Perlmuttera i Adama Riesa oraz Australijczyka Briana Schmidta.

Dzięki infrastrukturze firmy Aura region Coquimbo, a w szczególności dolina Elqui i miasto Vicuña stały się międzynarodowymi odniesieniami w astronomii na wszystkich poziomach. Alejandra Voigt podsumowuje to w ten sposób: „Mamy najlepsze na świecie warunki do uprawiania jakiejkolwiek astronomii: amatorskiej, turystycznej i zawodowej”. Evie

MFM/mmm/cc

(zdjęcia wideo)

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *