Papież przyjmuje rezygnację biskupa oskarżonego o tuszowanie nadużyć seksualnych w Polsce

Wydane przez AFP

12/05/2021 – 10:18

Oświadczenie Watykanu wydane w środę mówi, że papież Franciszek przyjął rezygnację polskiego biskupa oskarżonego przez księży o wykorzystywanie seksualne nieletnich.

To nowy rozdział w długiej serii zarzutów wykorzystywania seksualnego, które wstrząsnęły polskim Kościołem katolickim.

Według nuncjusza apostolskiego w Polsce, papieża Franciszka, biskupa Bytekoskinu (północy) Jana Tyry, „przyjął rezygnację” za „zaniedbanie (…) w sprawach dotyczących wykorzystywania seksualnego dzieci”.

W marcu do Prokuratury Generalnej RP wpłynęła skarga na kard. Stanisława Djivisa, bliskiego współpracownika Jana Pawła II, oraz trzech biskupów, którzy ukrywali przypadki pedofilii w kościele.

Filmy dokumentalne emitowane od dwóch lat przez polską telewizję TVN 24 podniosły kwestię stosunku 82-letniego arcybiskupa Divisa do molestowania seksualnego księdza.

W listopadzie abp Stanisław Kadeki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wyraził nadzieję, że prałat Stanisław Divis, były sekretarz Komisji Stolicy Apostolskiej i przyjaciel papieża Jana Pawła II, wyjaśni swoją rolę.

W ubiegłym roku Stolica Apostolska ogłosiła rezygnację polskiego biskupa Edwarda Joniaka, powołując się na podejrzenia, że ​​ukrywa przypadki pedofilii.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *