Pełna sesja Parlamentu Europejskiego (PE) w czwartek dała zielone światło dla ustawodawstwa, które ma zapewnić, że Unia Europejska (UE) osiągnie neutralność klimatyczną do 2050 r., czyli nie więcej emisji gazów cieplarnianych, niż można zaabsorbować, i ich CO2 netto emisje do 2030 r. Zmniejszenie o co najmniej 55%.
Projekt uzyskał 442 głosy za i 203 głosy przeciw, przy 51 posłów do PE głosowało za.
Za tekstem głosowali przede wszystkim posłowie Europejskiej Partii Ludowej, Socjaldemokratów i Liberalnej Europy Odnowy, podczas gdy praktycznie wszyscy Zieloni i lewicowcy odrzucili go jako nikczemny.
Skrajnie w prawo, naprzeciwko
Większość skrajnej prawicy o tożsamości i demokracji oraz część europejskich konserwatystów i reformatorów, w tym trzech posłów Vox, głosowała przeciwko prawu.
Głosowała inna frakcja europejskich konserwatystów i reformatorów.
W dzisiejszym referendum Parlament Europejski, Parlament i Rada Narodów Zjednoczonych dadzą zielone światło dla porozumienia w sprawie europejskiego prawa klimatycznego osiągniętego w kwietniu.
Tekst nie określa wiążących celów dla jednego kraju, ale UE spodziewa się całkowitej redukcji o 55% do 2030 r., liczba ta zostanie zatwierdzona przez wschodnich górników, takich jak Polska, Węgry czy Słowacja.
Osiągnięcie tego prawnego zobowiązania, które stanowi podstawę Europejskiej Zielonej Umowy, musi teraz przejawiać się w 50 przeglądach legislacyjnych, takich jak poprawa pojazdów elektrycznych z rynku emisji CO2, podatek ekologiczny czy rozwój technologii. Czysty wodór i świeże, stabilne materiały.
Komisja Europejska planuje zaprezentować sesję legislacyjną w dniu 14 lipca i starać się osiągnąć tę 55% redukcję w ciągu następnej dekady.
Parlament Europejski stwierdził w raporcie, że spadek może osiągnąć 57% do 2030 r., wraz z kolejną propozycją Komisji Europejskiej dotyczącą regulacji emisji ze skutkiem cieplarnianym i wykorzystania gruntów do zmiany użytkowania gruntów i leśnictwa, które będą pochłaniały węgiel z środowisko naturalne, takie jak pochłaniacze dwutlenku węgla.
Tekst, który wprowadza zadanie wyznaczenia celu pośredniego do 2040 r., przewiduje również powołanie Europejskiej Naukowej Grupy Doradczej ds. Zmian Klimatu, składającej się z 15 naukowców najwyższej rangi, odpowiedzialnych m.in. za weryfikację celów klimatycznych i polityki stosowane do ich osiągnięcia.
Ponadto Rada opublikuje planowany budżet Unii na lata 2030-2050, który szacuje całkowitą wielkość emisji netto, jaką UE wyemituje w tym okresie bez ryzyka własnego. Zgodnie z Porozumieniem Paryskim.
Międzynarodowe porozumienie klimatyczne, podpisane w 2015 roku, ma na celu zmniejszenie globalnego ocieplenia o 2 stopnie Celsjusza w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej do końca wieku, z zaleceniem nieprzekraczającym 1,5 stopnia.
Przewodnicząca Rady Unii Europejskiej Ana Paula Zacharias, sekretarz stanu ds. Unii Europejskiej w Portugalii, zwróciła w debacie parlamentarnej, że po zatwierdzeniu przez Parlament Europejski Umowa Zjednoczeniowa zostanie szybko przyjęta przez koniec miesiąca, w którym działa.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”