Parlament Europejski potępił komisję w sądzie za to, że nie obcięła środków dla takich krajów jak Polska czy Węgry

Parlament Europejski złożył w piątek pozew do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE) zarzucając Komisji Europejskiej niestosowanie nowych przepisów. Ustawa weszła w życie na początku roku.

„Nasza Służba Prawna rozpoczęła dziś postępowanie sądowe przeciwko Komisji Europejskiej za niestosowanie zasad warunkowych, zgodnie z żądaniami zawartymi w rezolucjach Parlamentu” – powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli w oświadczeniu.

Nasza Służba Prawna wszczęła w dniu dzisiejszym postępowanie sądowe przeciwko Komisji Europejskiej o niestosowanie postanowień warunkowych.”Dawid SasoliPrzewodniczący Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski zastosował się do wielomiesięcznego ostrzeżenia skierowanego do Komisji o skorzystanie z tego mechanizmu, który w przypadku stwierdzenia łamania zasad prawa po raz pierwszy umożliwiłby zamrożenie dystrybucji funduszy socjalnych – niezawisłość sędziowska, równość wobec prawo lub rozdział władz – wpływające na prawidłowe wykorzystanie funduszy europejskich.

Decyzja, poparta przez komisje sejmowe i Komisję Prawną Parlamentu Europejskiego, ma miejsce w czasie wzmożonych napięć między Polską a Brukselą w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego odrzucającym prymat prawa socjalnego.

Niektóre partie uważają ten powód za wystarczający do wydania przepisów z Polską, która wraz z Węgrami jest krajami, które od wielu lat borykają się z największymi problemami związanymi z rządami prawa z Komisją Europejską.

Społeczna kontrola finansowa

Polska i Węgry sprzeciwiają się temu mechanizmowi i uważają go za ukierunkowany
Przeciwko niemu

Warszawa i Budapeszt zawsze sprzeciwiały się temu mechanizmowi, uznając go za motywowany politycznie i skierowany przeciwko nim, a pod koniec zeszłego roku zakazały z tego powodu unijnego budżetu na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po epidemii. Ostatecznie usunęli weta, ale wrócili do TSUE domagając się uchylenia przepisu.

Choć obowiązuje od 1 stycznia br., Komisja chce poczekać na orzeczenie sądu w celu jego wdrożenia, tymczasem zapewnia, że ​​nadużycia prawa, za które można ukarać, są już badane. .

Ale to nie wystarczy Parlamentowi Europejskiemu, który uważa, że ​​nie przestrzega wymogu porozumień administratora społecznego.

Żądania korzystania z mechanizmu wzrosły już tego lata w wyniku zatwierdzenia na Węgrzech ustawy ograniczającej prawa osób LGTBQI za pomocą środków, takich jak zakaz mówienia o homoseksualizmie w szkołach, niedawno dodano nowe rozporządzenie. Polskie sądownictwo.

Na zeszłotygodniowym szczycie przywódcy UE opowiedzieli się za wynegocjowanym ugodą z Warszawą, ale nie odmówili zgody Polsce, która podobnie jak Węgry od lat jest otwarta na problemy z praworządnością.

Na razie Komisja Europejska odłożyła zatwierdzenie planów naprawczych obu krajów do czasu wyjaśnienia wątpliwości.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *