Paul Collowald, pionier w UE: „Widziałem narodziny Europy; Teraz jest kruchy ”| Międzynarodowy

Niektórzy, jak Paul Colovold (Wissembourg, 98), świadczą o narodzinach Unii Europejskiej (UE) na kontynencie zrujnowanym po II wojnie światowej. Colovalt, Francuz z Alzacji, a zwłaszcza Europejczyk, opisał pierwsze przemówienia Projektu Generalnego jako dziennikarz, a później zajmował odpowiednie stanowiska w organizacjach społecznych. Obecnie mieszka w Waterloo. Z powodu infekcji rozmawialiśmy przez telefon.

Słuchać. Data i spotkanie naznaczyły jego życie.

Odpowiedź. Tak, 12 sierpnia 1949. To był dzień, w którym zostałem przedstawiony francuskiemu ministrowi spraw zagranicznych Robertowi Schumannowi. Byłem młodym dziennikarzem relacjonującym pierwszą sesję Rady Europy w Strasburgu. Schumann wziął udział w przyjęciu z grupą młodych ludzi. Pozdrowiłem go, a po spotkaniu podeszliśmy i rozmawialiśmy z radą prowincjonalną, w której przebywał.

B. co on powiedział?

R. „Bardzo się martwię”, powiedział mi. „Nie możemy zaczynać od paktu wersalskiego i upokorzenia, które on spowodował. Trzeba znaleźć europejskie rozwiązania. Tam usłyszałem słowo z jego ust: Europa.

B. Po chwili Raport Schumanna, kompromis francusko-niemiecki i tekst założycielski obecnej Unii Europejskiej. Dlaczego ten moment tak bardzo na ciebie wpłynął?

Dołącz do EL PAÍS, aby czytać wszystkie wiadomości bez ograniczeń.

Rejestracja

R. Mieszkać na granicy. Alzacja została następnie zaanektowana przez Niemcy. Moi przodkowie znali wojnę 1870, wojnę 1914-1918, a my nadal żyjemy w wojnie 1940-1944. Jest żałosny. Kiedy zdałem sobie sprawę, że w końcu istnieje dokładna i inteligentna odpowiedź, jak wydostać się z zaklętego kręgu wojen, wojen, wojen, zdałem sobie sprawę, że to dało mi perspektywę. Ważne jest posiadanie perspektyw!

B. Jak doświadczyłeś wojny?

R. Gdybym mieszkał w Bordeaux, Lyonie czy Marsylii, moja młodość wyglądałaby zupełnie inaczej. Ale Alzacja i Lotaryngia były terytoriami zaanektowanymi przez Niemcy.

B. I zbliżył się do opozycji.

R. Był członkiem sieci, która rozprowadzała ulotki żądające oporu i pomagała niemieckiej armii Vermastowi uciec do Szwajcarii.

B. Ale w końcu go zatrudnili.

R. Rodzice uciekających chłopców zostali wysłani do obozów reedukacyjnych. Mój ojciec był urzędnikiem państwowym. Moja matka była chora. Miał trzy młodsze siostry. Pewnej nocy powiedziałem rodzicom: „Myślałem, że jest szansa na ucieczkę, ale nie chcę narażać was na obozy reedukacyjne”. Zostałem zmobilizowany. Wysłali mnie do Polski. Nigdy nie miał broni.

B. Jak było w Polsce?

R. Byłem w armii inżynierów: budowaliśmy mosty, ja nigdy nie strzelałem. Sowieci posuwali się naprzód. Vermact wycofał się. Sierżant, który był z nim podczas odwrotu, został ranny. Poszliśmy na farmę. Kiedy wszyscy spali, podjęłam jedną z najważniejszych decyzji w moim życiu. Zrzuciłem mundur wojskowy i poszedłem w kierunku Łaby, ubrany w niebieski kombinezon, który znalazłem. Po drugiej stronie byli Amerykanie.

B. Czego nauczyłeś się przez te lata?

R. Gdy to zobaczyłem, pomyślałem, że wszystko, co mogłoby przyczynić się do pokojowych rozwiązań, będzie silne. ten Raport Schumanna 9 maja 1950 opisuje całe moje życie.

B. Byłeś w stworzeniu.

R. Widziałem narodziny Europy. Nie ma takiego odniesienia historycznego. Wojny trwają od 1870 roku, a ich zakończenie nie przyniosło pokoju. Pokój panuje od ponad 70 lat.

B. Teraz granice wróciły, nacjonalizm.

R. Jestem zmuszony wymówić słowo, które jest dla wszystkiego fundamentalne: jedność. Dziś nie ma wojny, ale stoimy w obliczu społecznych, ekonomicznych i politycznych problemów, które reprezentuje Covid-19. Chociaż oskarżam go o wyeliminowanie okoliczności: Decydowanie między 27 to jedno, początkowo było nas tylko sześcioro.

B. Czy widzisz niebezpieczeństwo, że Europa stanie się nieistotna wobec Stanów Zjednoczonych i Chin?

R. Nie powiedziałbym, że nie trywialne, ale tak słabość. Europa jest słaba z powodu braku jedności.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook Y Świergot, o en Nasz cotygodniowy biuletyn.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *