Paul Sobislav Zasada, 91 lat, startuje w Kenya Safari Rally

W tym samym tygodniu poznaliśmy wczesnego katalońskiego rycerza Gil . Członek13-latek zadebiutuje w Liepaja European Space Rally w Polsce Sobisław Zasada, 91 lat, pobije rekord długowieczności w rajd safari w Kenii.

zasada91-latek, trzykrotny rajdowy mistrz Europy i legenda polskiego sportu, weźmie udział od czwartku do niedzieli w rajd safari w Kenii Tym samym zostanie najstarszym kierowcą w historii tego sportu, według Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC).


24 lata po swoim ostatnim występie w zawodach, kiedy wraz z żoną zajął 12. miejsce w African Classic takA Sobisław Zasada Zasiądź za kierownicą jednego z najsłynniejszych i najtrudniejszych wyzwań w sportach motorowych.

Polak, który w Rajdzie Safari w 1972 roku zajął drugie miejsce w Porsche 911S, tym razem zasiądzie za kierownicą Ford Fiesta Rally 3 od M Sport Polska, Z rodakiem Tomaszem Borisławskim jako pilotem, ta klasyczna impreza powraca do Rajdowych Mistrzostw Świata po 19-letniej nieobecności.

Podczas długiej i wybitnej kariery, zasada Trzykrotnie wygrał Rajdowe Mistrzostwa Europy w latach 1966, 1967 i 1971 i jeszcze trzy razy był wicemistrzem świata. Znaczna część jego kariery poprzedziła rozpoczęcie Rajdowych Mistrzostw Świata FIA w 1973 roku, a posiadacz tytułu Europy był uważany za de facto mistrza świata.

zasada Będzie rywalizował z rywalami o 60 lat młodszymi od niego w trudnym teście jazdy przez sawannę, odcinki miejskie i drogi gruntowe przez cztery dni i ponad 300 kilometrów, wyłącznie w celu „osiągnięcia celu” – powiedział. Lokalna prasa kilka dni temu.


„Zawsze uważałem Safari za świetny rajd. Brałem w nim udział już osiem razy, ostatni raz w 1997 roku. Jestem bardzo ciekaw, jak ten rajd wygląda w obecnej formie i postanowiłem iść” – wyjaśnił. zasada W poprzednim wywiadzie.

Dziwne, że w tym samym rajdzie wystartuje też jego wnuk Daniel Zachód. „Nauczyłem jeździć wnuki w wieku 12 lat. Od początku mówiłem im, że najważniejsze jest dotarcie do mety z odpowiednią prędkością. Daniel jeździ bardzo dobrze i dużo rozmawiamy o rajdach i jeździe Mój najmłodszy wnuk Artur jest również bardzo dobrym kierowcą i z powodzeniem startuje w serii 24-godzinnej jeżdżąc KTM GTX.”

Zanim zasiadł za sterami 250-konnego Forda Fiesty, w którym będzie startował, weteran skarżył się dziennikarzom na dyskomfort w kabinie, mówiąc, że to „jak klatka” i przypominając, jak „wszystko zmieniło się” w świecie rywalizacji.

zasada Powiedział, że kilkadziesiąt lat temu jeździł w koszulce i spodenkach, aby wytrzymać wysokie temperatury wewnątrz samochodu, podczas gdy teraz wszyscy kierowcy muszą nosić specjalny kombinezon, a środki bezpieczeństwa są bardziej wymagające.

W 1952 odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w samochodzie na wyścigu rozgrywanym w Krakowie, gdzie: takW wywiadzie powiedział, że jego obecna żona działała jako drugi pilot i „wykrzykiwała słowa miłości, aby ich zachęcić, ale nie dla mnie, ale dla samochodu”. zasada.

Od tego czasu rozpoczęła się kariera pełna zwycięstw, rekordów i sukcesów: para wygrała ponad 50 rajdów na całym świecie, często samochodami słabszymi lub nowocześniejszymi niż ich konkurenci, takimi jak polskie wersje Fiata 125 i Fiata 500. .

W latach 1966-1972 trzykrotnie zdołał wygrać Rajdowe Mistrzostwa Europy i wielokrotnie był wicemistrzem świata, a także był jedynym kierowcą komunistycznym biorącym udział w międzynarodowych zawodach.

w tym czasie, Sobisław Zasada Swój sukces rozprzestrzenił w świecie korporacji i w mgnieniu oka przeszedł od posiadania małego warsztatu naprawczego do uzyskania pierwszej licencji produkcyjnej Mercedes-Benz przyznanej krajowi Europy Wschodniej.

Dzięki zbieraniu funduszy stworzył własną drużynę sportową i kontynuował rywalizację, obracając tę ​​działalność z prowadzeniem własnego biznesu.

w tym momencie, zasada Jest właścicielem dwóch producentów samochodów oraz szerokiej sieci sklepów związanych ze światem motoryzacji i uważany jest za jednego z najbogatszych ludzi w Polsce.

Choć sporadycznie, legenda polskiego sportu utrzymuje swoją obecność zarówno w zawodach motoryzacyjnych, jak i innych dyscyplinach, w 2001 roku wygrał regaty żeglarskie między Palma de Mallorca i Cabrera, a w 2005 roku w transatlantyckich regatach żeglarskich między Europą a wyspą św. Lucia na Karaibach.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *