Perseidy osiągnęły szczyt w ten weekend, wysyłając meteoryt po niebie: NPR

Perseidy osiągnęły szczyt w ten weekend, wysyłając meteoryt po niebie: NPR

Na tej 30-sekundowej ekspozycji meteor przecina niebo podczas corocznego deszczu Perseidów, w środę, 11 sierpnia 2021 r., w Spruce Knob w Wirginii Zachodniej.

NASA/Bill Ingalls


Ukryj podpis

Przełącz napis

NASA/Bill Ingalls

Na tej 30-sekundowej ekspozycji meteor przecina niebo podczas corocznego deszczu Perseidów, w środę, 11 sierpnia 2021 r., w Spruce Knob w Wirginii Zachodniej.

NASA/Bill Ingalls

Przygotuj się na spadające gwiazdy — ten weekend jest zwieńczeniem corocznego deszczu meteorów Perseidów, ukochanego wydarzenia astronomicznego, które wysyła jasne smugi światła na nocne niebo.

Tegoroczny pokaz powinien być w porządku, „ponieważ księżyc w zasadzie nie będzie przeszkadzał”. Michelle NicholsDyrektor Obserwacji Publicznej w Adler Planetarium w Chicago. „Możemy mieć różne powody, dla których deszcz meteorytów jest lepszy w jednym roku w porównaniu z następnym, i wiele razy jest to faza księżyca”.

Ponieważ ubywający półksiężyc będzie tylko maleńkim paskiem wschodzącym późno, niebo pociemnieje, tworząc idealne tło dla niebiańskich fajerwerków deszczu meteorytów.

Poza tym fakt, że szczyt przypada na weekend, sprawia, że ​​wiele osób może spać do późna lub wstać przed świtem bez zwykłej obawy, że po niewyspaniu trzeba będzie iść do pracy.

Perseidy pojawiają się każdego lata, kiedy chmura gruzu związana z kometą o nazwie Swift-Tuttle przebija Ziemię. Części ciała komety są małe i mogą być tak małe jak ziarnko piasku. Ale kiedy uderzają w atmosferę z dużą prędkością, „tarcie powoduje nagrzewanie się tego materiału i powoduje, że powietrze wokół niego świeci” – mówi Nichols.

Podczas gdy deszcz Perseidów trwa technicznie od połowy lipca, największa liczba meteorów powinna być widoczna we wczesnych godzinach przed świtem w niedzielę, 13 sierpnia.

„Jeśli jesteś na zewnątrz na ciemnym niebie, bez księżyca, prawdopodobnie zobaczysz co najmniej 50 do 60 na godzinę, w ciągu ostatniej godziny przed świtem” Roberta Lunsfordaktóry współpracuje z Amerykańskim Towarzystwem Meteorytów.

Wyjaśnia, że ​​gdy zapadnie ciemność w sobotnią noc, 12 sierpnia, źródło meteorów będzie blisko północnego horyzontu, „więc duża część aktywności zostanie zablokowana przez horyzont. W miarę upływu nocy źródło meteorytów będzie wznosić się wyżej”. na niebie. Wstanie tuż przed świtem i to wszystko. „Czas, w którym zobaczysz największą aktywność”.

Jeśli nie możesz zobaczyć nieba w szczycie lub chmury psują perspektywę, możesz spróbować także w dni przed i po, kiedy deszcze są aktywne, ale mniej intensywne.

Najlepsze wrażenia będą widoczne przy bezchmurnym niebie, na które światło z miast i miasteczek nie ma większego wpływu. Aby zobaczyć nadchodzące meteory, po prostu wyjdź na zewnątrz, usiądź w ładnym fotelu, usiądź wygodnie, spójrz w niebo i daj oczom co najmniej 20 do 30 minut na dostosowanie się do ciemności, mówi Lunsford. Nie ma potrzeby rozglądać się w określonym kierunku ani w jednym miejscu.

„Czasami zobaczysz kule ognia w różnych kolorach ciągnące się po niebie przez mniej więcej minutę” – mówi Lunsford. „To jest bardzo dobre.”

Te kule ognia są dużą częścią losowania Jackie Fahertyastronom w Hayden Planetarium w Nowym Jorku i co roku zamierza obserwować Perseidy.

„Można przyjść i wstrząsnąć sercem” — mówi Faherty. – To cię przeraża.

Czasami ludzie wychodzą na zewnątrz, patrzą przez chwilę w niebo i wychodzą rozczarowani, mówi. Częściowym problemem może być to, że oczy nie zostały całkowicie przystosowane do ciemności, ale prawdą jest również, że meteory nie pojawiają się w stałym tempie. Przez jakiś czas nic się nie może wydarzyć i nagle po niebie szybko przeleci duża grupa.

„Nie możesz być tam tylko przez 10 minut”, mówi Faherti. „Musisz zobowiązać się, że tam będziesz”. „Naprawdę zalecane minimum to 45 minut do godziny. Weź kieliszek wina – lub butelkę. Usiądź tam przez chwilę. Daj niebu szansę na rozrywkę”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *