Perseverance bada starożytną rzekę na Marsie i odkrywa tajemnice krateru Jezero

Perseverance bada starożytną rzekę na Marsie i odkrywa tajemnice krateru Jezero

Czerwona Planeta pozostaje przedmiotem badań ludzi, ponieważ jest jednym z naszych sąsiadów i mogła kiedyś zawierać wodę. Teraz, po 1000 dniach eksploracji Marsa, należący do NASA łazik Perseverance bada skały przedstawiające kilka epok w historii marsjańskiej delty. Rzeka, która ma miliardy lat.

Naukowcy badają ten obszar Marsa, znany jako krater JezeroAby sprawdzić, czy uda im się znaleźć dowody starożytnego życia zapisane w skałach. NASA oferuje wycieczkę z przewodnikiem po niezwykle szczegółowym panoramicznym widoku pozycji łazika w listopadzie 2023 r., zarejestrowanym przez instrument Mastcam-Z.

Składa się z 993 pojedynczych obrazów i 2,38 miliarda pikseli Mozaika 360 stopniJak pokazano na filmie poprzedzającym tę historię, z miejsca, które zespół naukowy łazika nazywa „Airey Hill”, można patrzeć we wszystkich kierunkach. Części tego samego pojazdu pojawiają się w scenie i wydają się bardziej zniekształcone w kierunku krawędzi w wyniku przetwarzania obrazu.

Wzmocnienie kolorów zastosowane do obrazu zwiększa kontrast i podkreśla różnice kolorów. Dzięki przybliżeniu wyglądu danej sceny w warunkach oświetlenia przypominających ziemskie, modyfikacja umożliwia naukowcom misji wykorzystanie ich codziennych doświadczeń. Interpretacja krajobrazu. NASA donosi, że widok Marsa będzie ciemniejszy i bardziej czerwony.

Jezioro wypełniające krater Jezero

W trakcie swoich badań NASA odkryła starożytną deltę zawierającą dowody na istnienie jeziora, które miliardy lat temu wypełniało krater Jezero. Sześciokołowy naukowiec zebrał do tej pory łącznie 23 próbki, ujawniając… Historia geologiczna Z tego regionu Marsa.

Próbka o nazwie „Lefroy Bay” zawiera dużą ilość drobnoziarnistej krzemionki, substancji znanej z konserwacji starożytnych skamieniałości na Ziemi. Inny produkt o nazwie Otis Peak zawiera dużą ilość fosforanów, które często są związane z fosforanami Życie, jakie znamy. Obie próbki są również bogate w węglany, które mogą zachować zapis warunków środowiskowych od momentu powstania skały.

Jezero powstało w wyniku uderzenia asteroidy 4000 milionów lat. Po wylądowaniu łazika w lutym 2021 r. zespół wykonujący misję odkrył, że dno krateru składa się ze skał magmowych powstałych z podziemnej magmy lub aktywności wulkanicznej na powierzchni. Od tego czasu odkryli piaskowiec i łupki, co wskazuje, że pierwsza rzeka dotarła do krateru setki milionów lat później. Nad tymi skałami znajdują się skały bogate w sole, co wskazuje na obecność płytkiego jeziora podlegającego parowaniu. Zespół uważa, że ​​jezioro ostatecznie rozrosło się do 35 kilometrów długości i 30 metrów głębokości.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *