Peru i Polska świętują stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych – Aktualności – Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Peru i Polska świętują stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych – Aktualności – Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Numer czasopisma 201 – 2023

Wiceminister spraw zagranicznych Ignacio Higueras Hares i Ambasador RP w Peru Magdalena Śniadecka-Kotarska przewodniczyli obchodom upamiętniającym stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Peru a Polską.

Zastępca Menedżera z Urzędnicy wzięli udział w wręczeniu pamiątkowego znaczka przedstawiającego Serpost, marketingowy i pocztowy Moniki Macedo, zamki Machu Picchu i Wawel w Polsce, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury. i Kultury (UNESCO).

Wiceprezydent Higueraz i Ambasador Śniadecka-Kotarska zainaugurowali wystawę fotografii i dokumentów, która stanowi świadectwo niektórych istotnych kamieni milowych w przyjaźni i solidarności między Peru a Polską w ciągu stu lat stosunków dyplomatycznych jako niepodległych krajów.

Wystawa prezentuje oryginalny dokument umowy ustanawiającej stosunki dyplomatyczne między Peru a Polską w 1923 r., a także inne instrumenty w sprawach kulturalnych, gospodarczych, naukowych i współpracy, które świadczą o doskonałych stosunkach między obydwoma krajami.

Podczas ceremonii otwarcia wystawy wiceminister Ignacio Higuerez powiedział, że Peru i Polska podzielają takie wartości, jak ochrona wolności, demokracji i różnorodności oraz rozwijają różne programy współpracy dwustronnej, a poprzez Unię Europejską kulturę i świat. Edukacja.

Wicekanclerz podkreślił, że słynni Peruwiańczycy, tacy jak ambasador Javier Pérez de Cuéllar, który w latach 1969-1971 był szefem misji peruwiańskiej w Warszawie, pozostawili swój ślad w Polsce.

Podobnie inny znany peruwiański dyplomata, José Gambetta Bonati, który pełnił funkcję ambasadora w Warszawie, został ogłoszony „Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” za ratowanie życia żydowskiej ludności cywilnej podczas II wojny światowej.

Prorektor Ignacio Higuerez wspomina, że ​​w drugiej połowie XIX w. miała miejsce spontaniczna imigracja polska do Limy i różnych części kraju, która przywiozła ze sobą ważne zaplecze edukacyjne i kulturalne, które pozwoliło im wyróżnić się w różnych dziedzinach. .

Wśród nich Ernesto Malinowski, który przyczynił się do rozwoju sieci kolejowej i komunikacyjnej w Peru, wymienił Ricardo de Zaxa Małachowskiego, ojca architektury peruwiańskiej. Inni współcześni obywatele polskiego pochodzenia lub narodowości to Maria Rostworowski de Diez Conseco, Krzysztof Makowski, Fernando de Cieslo i José Tola, rodzina Tarnawickich, którzy przyczynili się do rozwoju muzyki peruwiańskiej, oraz rodzina Habich. Habich był założycielem Szkoły Inżynierskiej – obecnie Narodowego Uniwersytetu Inżynierskiego.

Ze swojej strony Ambasador RP w Peru Magdalena Śniadecka-Kotarska podkreśliła, że ​​stosunki między obydwoma krajami „reprezentują ciągły dialog, wzajemny szacunek i chęć współpracy”. Dodał, że na przestrzeni lat Polska i Peru „odnotowały owocną współpracę w różnych obszarach, od społeczno-kulturowej i edukacyjnej po współpracę handlową i techniczną”.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *