Pierwsza chińska sonda kosmiczna Mars wreszcie zaczęła startować

Pierwsza chińska sonda kosmiczna Mars wreszcie zaczęła startować

Na liście wielkich niespodzianek w nauce kosmicznej ostatniej dekady, fakt, że Chiny szybko stają się jednym z głównych graczy w eksploracji kosmosu, powinien być bliski czołówki. Kraj, który przez dziesięciolecia obserwował Stany Zjednoczone i Rosję (i były Związek Radziecki) oraz kraje europejskie uwalniające więcej orbitujących pojazdów, lądowników i bardziej zaawansowanych pojazdów mobilnych, dogonił swoich rówieśników, aw niektórych przypadkach wyprzedził ich, wykonując kilka bardzo trudne misje. Ostatnia z nich miała miejsce na powierzchni Marsa, gdzie chińska Narodowa Administracja Kosmiczna wysłała w zeszłym roku trzy zaawansowane technologicznie maszyny.

Orbiter, łazik i łazik przybyły na Marsa w lutym, mniej więcej w tym samym czasie, co statek Perseverance NASA, ale chińskie instrumenty spędzały trochę czasu na orbicie przed wysłaniem sondy i łazika na powierzchnię. Teraz, gdy sonda siedzi na poplamionym rdzą brudu od około dwóch tygodni, osoby obsługujące łazik na ziemi wreszcie miały okazję ją usunąć i Łazik jest teraz oficjalnie w ruchu.

Na nowych zdjęciach opublikowanych przez CNSA możemy zobaczyć lądownik pozostawiony, gdy statek kosmiczny w końcu dotarł na powierzchnię Marsa. Według chińskiej agencji kosmicznej łazik spędził na lądowisku tylko krótki czas po wylądowaniu i starcie 21 maja.

Zdjęcie zostało zrobione niedługo po odebraniu łazika i wykonaniu rozkazu opuszczenia lądowiska. Jeśli pamiętasz zdjęcia, które Chiny opublikowały tydzień temu, widzieliśmy bardzo mało powierzchni łazika z górnej części lądowiska, z rozłożonymi zboczami, aby umożliwić łazikowi krótką podróż w dół.

Teraz, gdy łazik bezpiecznie dotarł na powierzchnię, może na dobre rozpocząć swoją misję naukową. Pojazd nie jest tak duży ani dobrze wyposażony, jak wytrwałość NASA, ale jak na pierwszy w kraju łazik marsjański jest odpowiednio wyposażony w instrumenty, które mogą przynieść interesujące wyniki.

Łazik ma wytrzymać około trzech miesięcy, chociaż jest całkiem możliwe, że wytrzyma znacznie dłużej. Wiadomo, że łaziki NASA wytrzymują wielokrotnie dłużej, niż oczekiwano, i to samo może dotyczyć nowego chińskiego robota. Po pierwsze, będzie musiał przetrwać wystarczająco długo, aby ukończyć swoją misję, która obejmuje zbadanie obszaru, w którym wylądowała sonda, pobranie próbek skał i gleby oraz zbadanie innych elementów powierzchni, które wydają się interesujące, ale nie są zbyt daleko.

Chiny powiedziały, że chcą wysłać ludzi na Księżyc i Marsa i planują to zrobić raczej wcześniej niż później. Ten łazik to wielki krok w tym kierunku, ale dopiero okaże się, ile wysiłku kraj włoży w nowy program Mars po osiągnięciu tego kamienia milowego.

Dzisiejsze najlepsze oferty

  1. Ups: Błąd cenowy w Amazon Drops 52K Smart Plug 5 gwiazdek Oceny spadły do ​​3,75 USD

  2. Prime Day odbywa się każdego dnia w ukrytej sekcji Amazon – sprawdź te 10 ofert

  3. Mam obsesję na punkcie niesamowitego gadżetu kuchennego Amazon za 26 USD, który pojawił się w TikTok

  4. Dzisiejsze najlepsze oferty: 3,75 USD inteligentne wtyczki dzięki błędowi cenowemu, wczesne oferty dnia, inteligentny otwieracz do garażu za 20 USD, nóż taktyczny 12 USD i nie tylko

Popatrz Oryginalna wersja tego artykułu znajduje się na stronie BGR.com

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *