Pierwszą znaną na świecie ofiarą dżumy był 5000-letni myśliwy i zbieracz w Europie

Pierwszą znaną na świecie ofiarą dżumy był 5000-letni myśliwy i zbieracz w Europie

Choroba mogła zabić prawie połowę populacji Europy w średniowieczu, kiedy była znana jako Czarna Śmierć. Zaraża ludzi i inne ssaki, a najczęściej jest przenoszona na ludzi przez pchły żyjące na gryzoniach. .

Wspólny niemiecki i łotewski zespół badawczy odkrył najstarszy znany szczep bakterii wywołujących dżumę Yersinia pestis – W szczątkach myśliwego i zbieracza, który żył na dzisiejszej Łotwie 5000 lat temu.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym obecność szczepu pokazała, że ​​bakterie pojawiły się tysiące lat wcześniej, niż wcześniej sądzono, rzucając światło na wczesne korzenie dżumy. raporty komórkowe Wtorek.

Badanie wykazało, że mężczyzna, który miał od 20 do 30 lat, prawdopodobnie zmarł po ugryzieniu przez gryzonia niosącego szczep bakterii. Jego czaszka została wydobyta pod koniec XIX wieku, ale wkrótce zniknęła. Ostatecznie odnaleziono go w zbiorach niemieckiego antropologa Rudolfa Virchowa w 2011 roku.

Naukowcy byli wtedy w stanie zbadać jego szczątki, a także szczątki trzech innych okazów z tego samego miejsca, które prawdopodobnie należały do ​​tej samej grupy myśliwych i myśliwych. Zespół przetestował próbki z zębów i kości, aby zsekwencjonować ich genomy i zidentyfikować patogeny bakteryjne i wirusowe.

Naukowcy powiedzieli, że ponieważ cztery grupy szczątków były bardzo stare, DNA w kościach było obecne tylko w małych fragmentach. Następnie musieli skrupulatnie złożyć genom bakterii, zanim mogli go przeanalizować i porównać z innymi starożytnymi i współczesnymi genami. Y. pestis szczepy.

Byli zaskoczeni, gdy znaleźli dowody na bakterie wywołujące zarazę w próbkach pobranych od osób w wieku od 20 do 30 lat.

„Najbardziej zaskakujące jest to, że możemy odeprzeć wygląd Y. pestis To dwa tysiące lat dalej, niż sugerowały wcześniej opublikowane badania, powiedział główny autor Ben Krause-Curra. „Wygląda na to, że jesteśmy naprawdę blisko pochodzenia bakterii”.

Naukowcy byli w stanie ustalić, że ten szczep Y. pestis Bakterie mogły być częścią linii, która pojawiła się około 7000 lat temu. Znaleźli również coś, co odróżnia tę starożytną odmianę dżumy od późniejszych różnic: nie przenosiła się na ludzi przez pchły, w przeciwieństwie do jej bardziej współczesnych odpowiedników.

Oznacza to, że szczep mógł być mniej zaraźliwy, stwierdzili naukowcy, zauważając, że bakterie były obecne tylko w szczątkach szczepu w wieku od 20 do 30 lat. I to nie w tych pochowanych obok niego zdaje się wykluczać morderczy podbój społeczeństwa.

Wyniki te mogą wskazywać, że infekcje spowodowane przez Y. pestis Występowały w małych, odosobnionych przypadkach i rozwinęły się w swoje średniowieczne i nowoczesne formy wraz z rozwojem cywilizacji ludzkiej i rozwojem dużych miast po tym okresie.

Te wnioski – że wczesna forma dżumy prawdopodobnie była powolną chorobą, która nie była przenoszona – rzucają naszą znaną historię w nowym świetle, szczególnie w odniesieniu do rozwoju cywilizacji ludzkiej w Europie i Azji, donosiły gazety, wydając Cell Raporty.

Na przykład jest to sprzeczne z hipotezami Y. pestis Powstał z megamiast, które rozwinęły się dopiero po życiu myśliwych i zbieraczy, lub też mógł spowodować znaczny upadek w Europie Zachodniej pod koniec okresu neolitu.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *