Pierwsze mocne starcie prezydenta Dudy z premierem Tuskiem

Pierwsze mocne starcie prezydenta Dudy z premierem Tuskiem

Polska żyje Thriller polityczny 30 dni po usunięciu przez liberalno-proeuropejską koalicję Donalda Tuska z rządu nacjonalistycznej Partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Niewłaściwe postępowanie Głowy Państwa, ostatniego bastionu władzy BIS, Dla nowego rządu wyjście na ulice stało się zwykłą walką.

Po niedawnych mobilizacjach PiS przeciwko „czyszczeniu” mediów publicznych przez Zmierzch, zastrzeżenia Teraz stawiają opór We wtorek zatrzymano dwóch wyższych funkcjonariuszy PIS Skazany za korupcję i wcześniej ułaskawiony przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

Były minister spraw wewnętrznych Mariusa Comiskeya i jego były sekretarz stanu Macieja Wsikazostali aresztowani we wtorek w Pałacu Prezydenckim po tym, jak policja przeszukała ich domy na podstawie nakazów wydanych dzień wcześniej przez sądy. Obydwa, Ich miejsca zostały odebrane 21 grudniaZostał zaproszony przez pałac na prezentację dwóch nowych doradców.

Aresztowanie jest dziwne. Po propagowaniu przez szefa Fotografie ceremonii oraz Prezydent pozuje z poszukiwanymiPolicja udała się do Pałacu Prezydenckiego, aby ich aresztować, choć nie weszli do budynku z szacunku dla głowy państwa.

w kierunku 15:00Kamiński i Wasik opuścili pałac, aby złożyć oświadczenie mediom. „Dziękujemy Prezydentowi za wyrozumiałość. Jesteśmy tutaj, nie uciekamy, wiemy, że w pobliżu pałacu prezydenckiego jest policja, która ma nas aresztować. Następnie ponownie weszli do budynku.

Kryzys się pogłębił. Po 18:00The opieka Przypomniał urząd prezydenta Twoim obowiązkiem jest współpraca z organami ściganiaNiektóre media spekulują, że Kamiński i Wasik otrzymali dostęp do helikoptera Tuda, aby mogli uciec.

Wreszcie, Godzinę spóźnieniaThe Policja wkroczyła do pałacu Użyj tego Pojawiło się podejrzenie Spotkanie ze Swietłaną Dichanowską, przywódczynią białoruskiej opozycji. Gdy dowiedział się, że wkroczyła policja, przerwał tłum i chciał natychmiast zawrócić, jednak kolumna pojazdów prezydenckich została zablokowana przez niektóre autobusy.

Walczy z „dyktaturą”.

Tymczasem kadrę telewizji publicznej przeniesiono do prawicowego kanału Republic TV. „Nocna walka z dyktaturą” Przed Pałacem Prezydenckim „w solidarności z więźniami politycznymi reżimu Donalda Tuska”

Demonstranci najpierw pojawili się przed Pałacem Prezydenckim, a następnie przemaszerowali przed komisariatem policji. Demonstracja była kontynuowana w kierunku więzienia dystryktu Crocho, gdzie przetrzymywani są obaj politycy. Byli ministrowie kultury Piotr Kliński i Kaczyński, którzy bezskutecznie próbowali dostać się do środka.

Comiskey i Vzyk są w oddzielnych celach, w kobiecym więzieniu, co jest wstydem dla części „alfa” przedstawicieli PiS. Nie stawiali żadnego oporu, ale Wsik rozpoczął strajk głodowy. „Oświadczam, że nałożony na mnie wyrok uważam za akt politycznej zemsty za nielegalne akty korupcji i odebranie mi mandatu poselskiego. W związku z powyższym, jako więzień polityczny, od pierwszego dnia pobytu w kraju rozpocząłem strajk głodowy więzienia” – napisał do nowego ministra sprawiedliwości Adama Bodnera.

W odpowiedzi na kilka pytań dziennikarzy wiceminister sprawiedliwości Maria Ejsart-Dubois oświadczyła: „Każdy ma prawo nie jeść i nie pić, jest to osobista decyzja, takie jest prawo do wolności osobistej”. , powinien być wzięty pod uwagę Więzień politycznyMusi być spełniony jeden z warunków dDefinicja ustalona przez Radę Europy. „W przypadku skazanych żaden z tych warunków nie jest spełniony. Dlatego nie można ich zaliczyć do więźniów politycznych. To jest niesprawiedliwość. To, że polityk przebywa w więzieniu, nie oznacza, że ​​jest więźniem politycznym” – stwierdził. podkreślił.

To, co wydarzyło się pod polskim pałacem prezydenckim, doskonale pokazało, jak Duda jest skłonny do prowadzenia brudnych gierek z partią, która wyniosła go na głowę państwa. Zostań godnym następcą mocarza partii, obecnie osiemdziesięciolatka Jarosława Kaczyńskiego.

„Wejście policji do Pałacu Prezydenckiego i wydalenie panów Kamińskiego i Visica było niezwykłym wydarzeniem i aroganckim gestem wobec polskiego prezydenta. Tusk i jego ludzie to bandyci„Instytucje konstytucyjne i demokratyczne prowadzą Polskę bezpośrednio do Białorusi i Rosji” – napisał Beata Szydło, była premier RP.

W innym poście „Mariusz Kamiński i Maciej Wsik są symbolami walki z korupcją i innymi patologiami III RP. Z tego powodu skupili nienawiść do pseudoelit, które zaatakowały i nadal atakują Polskę i „Polaków . To są teraz pierwsi więźniowie polityczni reżimu Tuska.” To samo mówią jego partyjni koledzy.

Długa historia

Mariusz Kamiński i Maciej Wsik mają długą historię. Obydwa Zostali skazani w 2004 roku Został skazany na trzy lata więzienia w tzw. „sprawie gruntowej” z 2007 r., kiedy komisja antykorupcyjna pod przewodnictwem Comiskeya rzekomo wszczęła sprawę korupcyjną mającą na celu zdyskredytowanie ówczesnego ministra rolnictwa Andrzeja Lepera. .

Comiskey i Vizic złożyli apelację od wyroku i przegrali go, ale w 2015 roku, wkrótce po dojściu do władzy BIS, przed Sądem Najwyższym toczyły się sprawy. Wątpliwości ich usprawiedliwiały a Beata Sitlow włączyła ich do swojego gabinetu.

Ostatni czerwiec, Sąd Najwyższy uchylił ułaskawienie Zgodnie z argumentacją Comiskeya i Vizica ułaskawieni zostaną jedynie skazani prawomocnym wyrokiem, więc obaj musieli zostać ponownie rozpatrzeni. Proces wrócił do Sądu Okręgowego w Warszawie i zakończył się wyrokiem skazującym 20 grudnia, pięć dni po objęciu urzędu przez nowy rząd.

Duda i PiS nie tylko ignorują dalszy ciąg wydarzeń, ale też Prezydent nie zgadza się z decyzją Sądu Najwyższego, bo dla niego udzielone mu ułaskawienie jest nadal ważne.

Było jasne, że w Polsce nie będzie symbiozy na wzór francuski, i Duda nie potrzebował dużo czasu, żeby to wyjaśnić. W swoim przemówieniu na koniec roku szczególnie wspomniał o zarządzaniu Media publiczne. Powiedział, że po raz pierwszy od 1989 r. doszło do próby przejęcia kontroli siłą. Dolał oliwy do ognia po decyzji nowego ministra kultury Sienkiewicza o zwolnieniu administracji medialnej i nakazaniu jej rozwiązania przed świętami Bożego Narodzenia.

W przeciwieństwie do restrukturyzacji domów mediowych, którą z oczywistych powodów wykorzystywała jego partia podczas ośmiu lat sprawowania władzy, Wątpliwość oświadczył w X Odrzuca budżety publiczne Tuskall był w tym roku przygotowywany z argumentem, że „finansowanie mediów publicznych poprzez ustawodawstwo budżetowe jest nie do przyjęcia”.

Większość trzech piątych przedstawicieli w Sejmie (parlamencie) może odrzucić jego weto, ale partie rządzące posiadają jedynie 248 z 460 mandatów w izbie.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *