Pierwsze odkrycie tlenu w atmosferze egzoplanety | KELT-9b | NNDC | technologia

Zespół naukowców, w tym Hiszpański Instytut Astrofizyki w Andaluzji (IAA-CSIC), uczestniczył w pierwszym odkryciu atomów tlenu w atmosferze Najgorętszy znany jest poza Układem Słonecznym.

Od odkrycia pierwszej egzoplanety w 1995 roku odkryto ponad 4000 egzoplanet.

W ciągu tych dwóch dekad zespoły naukowe z całego świata próbowały scharakteryzować ich atmosferę i wyjaśnić, dlaczego te nowe światy różnią się od planet Układu Słonecznego.

Teraz zespół opublikował w magazynie „Astronomia przyrody” Znajdź atomy tlenu w data 9 bPierwsze odkrycie tego związku w atmosferze egzoplanety.

Egzoplaneta KELT-9b, odkryta w 2017 roku, o temperaturze przekraczającej 4000 stopni w ciągu dnia jest najgorętszą dotychczas znaną egzoplanetą.

To gazowy olbrzym podobny do Jowisza, z różnicą temperatur w atmosferze wystarczającą do stopienia żelaza.

Te ekstremalne temperatury wynikają z faktu, że krąży tak blisko swojej gwiazdy macierzystej, że kończy swoją orbitę w zaledwie 36 godzin.

Od czasu jej odkrycia staram się zrozumieć naturę tak gorącej i dziwnej rzeczy, a także dlaczego nie rozpadła się z powodu bliskości swojej gwiazdy.

Do badania atmosfery tych planet stosuje się metodę tranzytów, w której podczas przechodzenia planety przed swoją gwiazdą powstaje małe zaćmienie.

Podczas tranzytu światło gwiazdy macierzystej będzie przechodzić przez atmosferę planety, umożliwiając badanie fizycznych właściwości i składu tej atmosfery.

Nasz zespół wykrył ślady tlenu atomowego w widmie planety. Ponieważ KELT-9b jest planetą olbrzymów z bardzo gorącym gazem, odkrycie to nie jest oznaką obecności życia, ale pierwszą definitywną detekcją atomów tlenu w atmosferze egzoplanety”. W tę środę powiedział badacz Francesco Borsa.

Odkrycie było możliwe dzięki modelowi komputerowemu opracowanemu przez zespół naukowy, najbardziej zaawansowanemu dotychczas modelowi do badania atmosfery gorących egzoplanet.

Model nie tylko pasował do wcześniejszych obserwacji innych związków w atmosferze data 9 bPrzewidziałem też, że dane powinny wykazywać obecność atomów tlenu.

Zespół powrócił do badania wcześniejszych obserwacji planety uzyskanych za pomocą 3,5-metrowego teleskopu w Obserwatorium Calar Alto w Almerii (południowy wschód Hiszpanii), a ich wyniki potwierdziły przewidywania modelu: sygnały tlenu były obecne przez cały czas, ale . Nie wykryto go w poprzednich analizach.

standardowo

wiedzieć więcej

Polecany film

Co nauka mówi o masturbacji?

Co nauka mówi o masturbacji?
Masturbacja jest w wielu kulturach tematem tabu.

To może Cię zainteresować

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.