Pierwsze oficjalne wydanie FA-50GF dla Polski

Pierwsze oficjalne wydanie FA-50GF dla Polski

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w zakładach Korea Aerospace Industries (KAI) w Saecheon, w obecności wybitnych dygnitarzy. Pierwszy myśliwiec FA-50 GF dla Sił Powietrznych RP.

-ogłoszenie-

W ceremonii startu uczestniczyli prezes KAI Koo-Young Kang, wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Woszczak, minister obrony narodowej Jang-Seop Lee, pierwszy wiceminister handlu, przemysłu i energii Song Young-Jin, szef sztabu Sił Powietrznych. . Jeong Sang-hwa, Dowódca Sił Powietrznych RP Ireneusz Nowak, Dyrektor Agencji Obrony Eom Dong-hwan oraz Piotr Ostashev. Uczestniczyło w nim około 100 urzędników..

„Dobra współpraca polsko-koreańska to nie tylko umowa zakupu samolotu, ale także pakiet szkoleniowy, logistyka i symulatory. Obecnie negocjujemy budowę centrum serwisowego w Polsce w oparciu o współpracę Korea Aerospace Industries i Sił Zbrojnych RP To nasza własna baza szkoleniowa i służbowa w Polsce. „Pozwoli nam szkolić pilotów na samolotach FA-50. Zakup FA-50 jest częścią większego planu budowy polskich sił zbrojnych zdolnych do odstraszania agresorów. Współpraca z Republika Korei wnosi znaczący wkład we wzmacnianie bezpieczeństwa Polski” – powiedział. Mariusza Właszczaka Podczas ceremonii.

-ogłoszenie-

-ogłoszenie-

16 września 2022 roku szef MON zatwierdził 2 umowy administracyjne na zakup lekkich samolotów bojowych FA-50 z Korei Południowej. W konfiguracji podobnej do tej zamówionej przez Siły Powietrzne Republiki Koreiz Pakiety szkoleniowe i logistyczne oraz usługi wsparcia technicznego.

FA-50GF, szybka wymiana

Pierwsza partia samolotów FA-50 dla Polski otrzymuje oznaczenie FA-50GF (Gap Filler). Przybywają, by wypełnić pustkę po wycofaniu z eksploatacji myśliwców MiG-29 (Są dostarczane na Ukrainę) z czasów sowieckich. FA-50GF przejdzie testy w locie w lipcu, a dostawy rozpoczną się w sierpniu. 12 zakontraktowanych jednostek zostanie dostarczonych do Polski w pozostałej części roku.

Zaletą FA-50 odnotowaną przez Polskie Siły Powietrzne jest to Lepsza interoperacyjność z F-16 (z którego wywodzą się) i Kompatybilność z istniejącymi obiektami i wyposażeniem naziemnym.

Zobacz też: Dlaczego FA-50 wygrał w Polsce? Na horyzoncie F-15EX i KF-21

Później ulepszony FA-50PL

KAI dostarczy 36 z 48 jednostek polskiego kontraktu FA-50PL (Polska), ulepszona wersja FA-50 do polskich specyfikacji, Od drugiej połowy 2025 do 2028 roku.

FA-50PL
FA-50PL Renderowanie: Kredyty: KAI

Chociaż nie wspomniano o tym w pierwotnej umowie, KAI to potwierdził FA-50PL będzie miał możliwość tankowania w locie. Polska wybrała radar AESA PhantomStrike firmy Raytheon do wyposażenia swoich 36 zmodernizowanych samolotów. Dalej Zaawansowana broń powietrze-powietrze i powietrze-powierzchniapociski AMRAAM, pociski Maverick, pociski kierowane satelitarnie i laserowo, a także snajperski laserowy zasobnik celowniczy.

Ale oprócz jego waleczności, FA-50PL Zoptymalizowane przygotowanie i szkolenie pilotów do przejścia na myśliwce piątej generacji, Jak F-35 łączący Polskę.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *