Pierwsze stałe siły zbrojne USA utworzone w Polsce

Pierwsze stałe siły zbrojne USA utworzone w Polsce

Ta treść została opublikowana 21 marca 2023 – 14:40
minuty

Kraków (Polska), 21 marca (EFE). – Minister obrony RP Mariusz Błaszak dokonał we wtorek inauguracji obiektów, w których znajdzie się stanowisko dowodzenia V US Army w polskim mieście Powicz (w środku).

Jednostka, powołana na terytorium Polski podczas szczytu NATO w Madrycie w lipcu 2022 r., stacjonować będzie w koszarach, w których dotychczas mieściła się Polska Grupa Wsparcia Regionalnego (ASG-P).

Błaszczak podkreślił, że „jest to czwarta stała amerykańska osada wojskowa w Europie i pierwsza w Polsce” i zapowiedział, że obiekty otrzymają nazwę „Obóz Kościuszki” na cześć Tadeusza Kościuszki, polskiego generała z końca XVIII wieku. Walczył o niepodległość Ameryki

Według ministra, głównym zadaniem amerykańskiej jednostki jest „zarządzanie placówkami (…) i udzielanie wsparcia logistycznego” stacjonującym w Polsce wojskom utrzymywanym przez Waszyngton, w skład których wchodzi ok. 10 tys. żołnierzy i kilka jednostek lotniczych, w tym sześć samolotów . F-22 Raptor jest częścią pancerza powietrznego NATO.

Obecna obecność wojskowa USA w Polsce podwoi swoją obecność przed 2022 rokiem.

Błaszczak podkreślił, że stałe rozmieszczenie wojsk USA w Polsce „nabiera wyjątkowego znaczenia w kontekście rosyjskiej agresji” na Ukrainę, dodając, że wsparcie Waszyngtonu „wzmacnia zdolności obronne Polski”. a także na „wschodnią flankę NATO”.

„Słowo klucz to permanentność” – powiedział polski minister, odnosząc się do obecności wojsk amerykańskich.

Z drugiej strony Błaszczak wspominał, że „polska armia ma bardzo dużo sprzętu produkcji amerykańskiej, np. czołgi Abrams, wyrzutnie rakiet HIMARS czy samoloty F-35”.

Do tej pory Stany Zjednoczone stacjonowały w Polsce swoich żołnierzy na zasadzie rotacji w różnych jednostkach na terenie całego kraju. EFE

mag/gc/psh

© EFE 2023. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe jest wyraźnie zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencji EFE SA.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *