Pierwszy irlandzki satelita został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną rakietą wystrzeloną z Kalifornii – The Irish Times

Pierwszy irlandzki satelita został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną rakietą wystrzeloną z Kalifornii – The Irish Times

Irlandia w końcu dołączyła do ery kosmicznej. Eirsat-1, pierwszy w kraju satelita, został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną w piątkowy wieczór na pokładzie statku Falcon 9 Space

Uroczystości odbyły się w Centrum Kontroli Misji w University College Dublin w Dublinie, gdzie satelita – przypominający rozmiarem i kształtem tort Battenberg – został zaprojektowany i zbudowany przez kilkudziesięciu studentów w ciągu ostatnich sześciu lat.

Początkowe uroczystości zostały złagodzone przez stresujące dwugodzinne oczekiwanie na kontakt z satelitą po wyładowaniu go ze statku-matki i wysłaniu na orbitę.

Zespół nie był w stanie nawiązać kontaktu, kiedy po raz pierwszy przelatywał nad Irlandią wkrótce po 21:00 w piątkowy wieczór, ale miał nadzieję, że uda mu się to zrobić podczas kolejnych lotów, za pośrednictwem stacji naziemnych w Kerry i Dublinie.

Tuż przed 22:30 UCD napisało na Twitterze, że odebrało sygnał z satelity.

„To emocjonalne” – powiedziała Maeve Doyle, doktorantka i starszy inżynier oprogramowania. „Szczerze mówiąc, to surrealistyczne. Sześć lat pracy doprowadziło nas do tego punktu. Trudno w to uwierzyć”.

Sheila McBreen, profesor w Szkole Fizyki UCSD, która należy do akademickiego i zawodowego zespołu kierowniczego, również była w doskonałej formie.

„Czuję spokój, dumę i ogólne podekscytowanie tym, co będzie dalej” – powiedziała.

W sumie po jego wybudowaniu około 50 studentów UCD, w tym dziewięciu doktorantów i dziewięciu studentów studiów magisterskich, opublikowało 23 publikacje naukowe. Dotarcie do tego punktu zajęło 20 000 godzin testowania i rozwiązywania problemów.

Na satelicie znajdują się trzy eksperymenty, w tym detektor promieni gamma, który będzie badał jedne z najjaśniejszych eksplozji we wszechświecie.

Inny eksperyment polega na pomiarze modulacji temperatury w przestrzeni kosmicznej za pomocą naprzemiennych płytek szachownicy na górze satelity.

Przeprowadzony zostanie trzeci eksperyment z kontrolą fal, innowacyjny sposób zapewnienia, że ​​satelity w przestrzeni kosmicznej będą skierowane we właściwym kierunku.

W przemówieniu przed startem, prezes UCD, profesor Orla Feeley, powiedziała, że ​​wielu studentów byłoby dumnych, widząc na nocnym niebie „mały kawałek Irlandii, mały kawałek UCD”.

„Techniczne wyzwanie polegające na zmieszczeniu wszystkiego na tak małej przestrzeni jest niesamowite. Przestrzeń jest bramą dla wielu studentów kierunków ścisłych i inżynieryjnych.

Parafrazując nieśmiertelne słowa Neila Armstronga, powiedziała: To mały krok dla irlandzkiego przemysłu kosmicznego, ale początek czegoś wielkiego.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *