Planetarium Bogota zostało zaktualizowane, aby połączyć kulturę, naukę i sztukę

Ta treść została opublikowana 29 sierpnia 2021 – 07:03

Ovidio Castro Medina

Bogota, 29 sierpnia (EFE). Dzięki międzygwiezdnemu pokazowi w wysokiej rozdzielczości i muzycznej transformacji Davida Bowiego w tle, wyświetlanej przy użyciu pionierskiej technologii laserowej w Ameryce Łacińskiej, planetarium Bogota rozpoczęło nową fazę, w której widzowie mogą przeżyć wciągające doświadczenia w sztuce, nauce i technologii.

Nowy zestaw planetarium obejmuje system projekcji laserowej Griffyn 4K32-RGB, dzięki czemu scena jest jedną z najnowocześniejszych w Ameryce Łacińskiej z najnowszą technologią.

Początkowo burmistrz Bogoty wybrał „Interstellar Traveller, Show Davida Bowiego”, w którym przedstawił także Fundación Orquesta Sinfonic de Bogota, której muzycy nosili kostiumy przypominające załogi statków międzyplanetarnych.

Wywrotowa muzyka Bowiego była grana w kopule, gdzie pokazywano również planety, gwiazdy i astronautów, a wszystko to pośród tysięcy kolorów, które czyniły show jeszcze bardziej realistycznym.

„Planetarium to miejsce, w którym spotykają się obywatele, nie tylko nauka, ale także sztuka, kultura i kreatywność” – powiedziała EFE Valencia Catalina, dyrektorka Wojewódzkiego Instytutu Sztuki (Idartes).

Niezależnie od kultury, Valencia podkreśla, że ​​nowy system projekcji ma wysoki wskaźnik wydajności w porównaniu do zużycia energii elektrycznej. Ponadto projektory są wyposażone w technologię laserową, która ma mniejsze zużycie energii elektrycznej w porównaniu z tradycyjnymi ksenonowymi lampami gazowymi.

Przyjaciel środowiska

Nowy sprzęt, oprócz tego, że pozwala uzyskać lepsze kolory i nowe, wciągające wrażenia, jest „bardziej przyjazny dla środowiska” – powiedział Carlos Mauricio Galeano, zastępca dyrektora ds. sprzętu w Departmentes.

Przy tym wszystkim byłoby to „zmniejszenie śladu węglowego, ponieważ projektory opierają się na technologii laserowej, która sprawia, że ​​lampy działają dłużej, a za około 10 lub 15 lat, kiedy stracą swoją żywotność, nie będą zanieczyszczać tak głęboko, jak kiedyś tak. Technologie tak. Oparte na halogenach” .

Muzycznie zauważył, że Bowie, który urodził się w Londynie w 1947 roku i zmarł w Nowym Jorku w 2016 roku, „pisał muzykę dla gwiazd, planet i wyścigu kosmicznego”.

Od 4 września artyści, którzy zdominują planetarium swoją muzyką, to Gustavo Cerati, Daft Punk, Queen, Coldplay, Metallica i niezrównany Michael Jackson. Żadnej z nich nie trzeba przedstawiać.

widzieć i słyszeć

22 grudnia 1969 roku ówczesny prezydent Kolumbii Carlos Leras Restrepo zainaugurował Bogota Planetarium, ale pod kierownictwem Virgilio Barco Vargasa (1986-1990) scena zmieniła się i zaczęła stawać się fascynującym centrum kulturalnym miasta.

Wyścig kosmiczny, który przyniósł zmiany w ludzkości, wywołał zainteresowanie astronomią, nauką i eksploracją wszechświata, prowadząc do budowy wielkich planetariów, narzędzia wynalezionego w Niemczech, ale odkrytego na nowo w tamtej dekadzie jako sposób na zaspokojenie publiczny. dla wiedzy naukowej.

Z góry kultowy teatr ma kształt ślimaka, a wśród wielu anegdot część jego wyposażenia była możliwa dzięki sojuszowi zawartemu przez burmistrza Bogoty z Narodową Federacją Producentów Kawy w Kolumbii.

W ten sposób z Jeny, w ówczesnej NRD, przybył system projekcyjny, ekran i sprzęt – który wejdzie na emeryturę, który był wówczas najlepszym sprzętem oferującym planetaria.

Dzięki nowemu sprzętowi, który będzie wyświetlany na kopule o średnicy 23 metrów, widzowie będą mogli oglądać filmy takie jak „Narodziny planety Ziemi” wyprodukowane przez Spitz Creative Media i „Odkrywanie niewidzialnego wszechświata” z Europejskie Obserwatorium Południowe (TO) .

„Są to projekcje Voldom”, wyjaśnia Galliano, który przypomina, że ​​jest to wciągający format oglądania oparty na 360-stopniowych filmach panoramicznych.

Po renowacji planetarium ma obecnie muzeum o powierzchni 650 metrów kwadratowych, pięć sal wystawowych i przestrzenie interaktywne.

Zawiera również bibliotekę specjalizującą się w astronomii i kosmosie, pokój dziecięcy zaprojektowany z myślą o specjalistycznych treściach dla dzieci oraz balkon, z którego można zobaczyć część centrum miasta. EFE

ocm / jga / ares / amg

© EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE bez uprzedniej i wyraźnej zgody EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *