Kiedyś w odległej galaktyce czarna dziura połknęła gwiazdę neutronową. Następnie, 10 dni później, kolejna czarna dziura zjadła kolejną gwiazdę. Dwa oddzielne wydarzenia wywołały fale w czasie i przestrzeni, które ostatecznie uderzyły w Ziemię.
Te zmarszczki, wykryte po raz pierwszy w styczniu 2020 roku, dały naukowcom dwa różne widoki na kosmiczne zderzenia, których nigdy wcześniej nie mierzono. Opublikowano we wtorek W publikacji naukowej The Astrophysical Journal Letters.
„To pierwsze odkrycie połączenia czarnej dziury z gwiazdą neutronową” – powiedział Chase Kimball, absolwent Northwestern University i jeden ze współautorów badania. „Zasadniczo czarna dziura zjada gwiazdę neutronową i staje się grubsza”.
Wcześniej zauważono astrofizykę dwie czarne dziury Zderzać się dwie gwiazdy neutronowe W oddzielnych wydarzeniach, ale nie są one sparowane.
„Zawsze myśleliśmy, że istnieją, ale jest to pierwsze bezpośrednie potwierdzenie, które pomoże dostroić przyszłe modele astrofizyczne dotyczące układów podwójnych gwiazd w naszym wszechświecie i ich wzajemnego oddziaływania” – powiedział Kimball.
Zderzenia i fale grawitacyjne, które nastąpiły po nich, dają rzadki wgląd w to, jak kataklizmiczne kosmiczne eksplozje, takie jak zderzenie czarnej dziury i gwiazdy neutronowej, wpływają na rozszerzanie i kurczenie czasoprzestrzeni – obserwacja nigdy wcześniej nie widziana w dziedzinie astronomii fal grawitacyjnych. .
Gwiazdy neutronowe to zwłoki dużych gwiazd o masie od 10 do 30 mas Słońca, a czarne dziury to intensywne obszary przestrzeni, w których siły grawitacyjne są zbyt silne, aby nawet światło mogło uciec. Kiedy te ciała astronomiczne się spotykają, według Kimballa, krążą wokół siebie „jak taniec”, aż w końcu zderzają się i powodują potężną eksplozję.
Połączenie wytwarza wybuchy energii, takie jak fale grawitacyjne, które poruszają się w przestrzeni i czasie – zaburzenie mierzone przez detektory na Ziemi z Interferometr laserowy z falą grawitacyjną, znany jako LIGO.
We współpracy z mniejszym detektorem we Włoszech o nazwie Panna, LIGO wykryło pierwszą czarną dziurę łączącą się z gwiazdą neutronową około 900 milionów lat świetlnych od Ziemi 5 stycznia 2020 r. Drugie fale grawitacyjne zostały uchwycone daleko od gwiazdy. Planeta 15 stycznia 2020 r.
Ponieważ wydaje się, że czarna dziura niemal natychmiast połknęła gwiazdę neutronową, Kimball powiedział, że astrofizycy będą musieli obserwować więcej tego „rzadkiego” parowania, aby dowiedzieć się więcej o jej właściwościach.
„Jak się obracają? Jak dokładnie masywne są gwiazdy neutronowe? Dlaczego nie zaobserwowaliśmy tego w Drodze Mlecznej?” Powiedział. „Jest wiele do nauczenia się”.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”