Po raz pierwszy astronomowie uchwycili obraz czarnej dziury pożerającej gwiazdę

Niedawno zauważyło go kilka teleskopów NASA Masywna czarna dziura rozrywa pechową gwiazdę, która podeszła zbyt blisko.

Położona około 250 milionów lat świetlnych od Ziemi, w centrum innej galaktyki, jest piątym najbliższym przykładem czarnej dziury niszczącej gwiazdy w historii. raporty NASA.

Kiedyś atrakcyjny Czarna dziura całkowicie rozbił gwiazdę, Astronomowie zauważyli zaskakujący wzrost wysokoenergetycznego promieniowania rentgenowskiego wokół czarnej dziury. Wskazuje to, że gdy materia gwiezdna była ciągnięta w kierunku jej zniszczenia, utworzyła ona przegrzaną strukturę na szczycie czarnej dziury zwaną koroną.

Satelita Neustar (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) dla NASA Jest to najbardziej czuły teleskop kosmiczny zdolny do obserwacji tych długości fal światłaA bliskość tego wydarzenia zapewniła bezprecedensowy wgląd w powstawanie i ewolucję korony, zgodnie z nowym badaniem opublikowanym w czasopiśmie Dziennik astrofizyczny.

Praca pokazuje, jak czarna dziura niszczy gwiazdę –proces formalnie znany jako zaburzenie pływowe Można go wykorzystać do lepszego zrozumienia, co dzieje się z materiałami, które jeden z tych gigantów podnosi, zanim całkowicie je pochłonie.

Większość czarnych dziur Naukowcy mogą to badać Są otoczone gorącym gazem, który gromadził się przez wiele latczasem przez tysiące lat, i utworzyły dyski o szerokości miliardów kilometrów.

w niektórych przypadkach, Dyski te przyćmiewają blaskiem całe galaktyki. Nawet wokół tych jasnych źródeł, ale szczególnie wokół mniej energetycznych czarnych dziur, wyróżnia się pojedyncza gwiazda, rozdzierająca się i rozbłyskująca. A od początku do końca proces ten zwykle zajmuje tylko kilka tygodni lub miesięcy.

Obserwowalność i krótki czas trwania zaburzeń pływowych czyni je szczególnie atrakcyjnymi dla astronomów, którzy mogą ujawnić, w jaki sposób grawitacja czarnej dziury manipuluje otaczającą ją materią, tworząc oszałamiające pokazy świetlne i nowe właściwości fizyczne.

Zaburzenia pływowe są rodzajem kosmicznego laboratorium.mówi Suvi Gezari, astronom z Space Telescope Science Institute w Baltimore i współautor badania. „To nasze okno na transmisję w czasie rzeczywistym z supermasywnej czarnej dziury czającej się w centrum galaktyki”.

Nowe badanie koncentruje się na zdarzeniu o nazwie AT2021ehb, które miało miejsce w Galaktyka z centralną czarną dziurą o masie około 10 milionów mas Słońca (Prawie różnica między kulą do kręgli a Titanicem.) Podczas tego zaburzenia pływowego strona gwiazdy bliżej czarnej dziury została wypchnięta z większą siłą niż strona dalej od gwiazdy, rozciągając wszystko i pozostawiając jedynie długie włókno gorącego gazu.

Naukowcy uważają, że strumień gazu krąży wokół czarnej dziury podczas tego typu zdarzeń, zderzając się ze sobą. Uważa się, że tworzy to fale uderzeniowe i wypływ gazu, który generuje światło widzialne, a także długości fal niewidocznych dla ludzkiego oka, takie jak promieniowanie ultrafioletowe i rentgenowskie.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.