Początki futbolu w Polsce

Jak w większości krajów Europy kontynentalnej, Początki futbolu w Polsce sięgają końca XIX wieku. Jej historia jest spleciona z sąsiednimi państwami ze względów geopolitycznych.

Henrik Jordan, profesor i członek dworu haugsburskiego, był jednym z wielkich pionierów polskiej gry. i którzy promowali obowiązkowe wychowanie fizyczne w tym kraju. Był założycielem Ogrodu Jordana w Krakowie, w którym promowano zdrowy tryb życia i gdzie budowano liczne stadiony piłkarskie, zwiększając popularność tego sportu narodzonego w Anglii.

The Pierwszy mecz Teraz w Polsce Zapisany 14 lipca 1894 r. między Posłami Krakowskimi a Posłami Sokoła Lwowskiego (zwycięzcy) i trwał tylko siedem minut, bo zmienił się Włodzimierz Chomicki i metoda była „bramka-zwycięzca”.

W Polskie kluby powstały w 1903 roku: Lechia Lwów i Czarni Lwów. Rok później właśnie to zrobiła Pogoń Lwów. Miasto Lwów (Lwów po angielsku, Lwów po hiszpańsku) jest jednym z najważniejszych na dzisiejszej Ukrainie, ale w tym czasie było częścią Cesarstwa Austro-Węgierskiego, podobnie jak reszta dzisiejszej Polski. Krakowskie KS Kraków i Wisła Kraków powstały w 1906 roku.

W 1911 Powstaje Polski Związek Piłki Nożnej (PFU), jako członek Cesarskiego Austriackiego Związku Piłki Nożnej, a także reprezentacja narodowa rozegrała trzy mecze międzynarodowe, głównie z zawodnikami ze Lwowa.

Konfederacja Polska (Polski Związek Piłki Nożnej, PZPN) Zarejestrowano 20 grudnia 1919, rok po konstytucji II RP. Eduard Sednarowski został wybrany na pierwszego prezydenta, ale z powodu wojny polsko-bolszewickiej, która zakończyła się w 1921 roku, rozgrywka międzyklubowa nie mogła się odbyć. W 1922 r. PZPN opublikował regulamin piłki nożnej, rok później wstąpił do FIFA, aw 1955 r. do najwyższego europejskiego organu zarządzającego UEFA..

Jako niezależny kraj, Polska rozegrała swój pierwszy międzynarodowy mecz z Węgrami 18 grudnia 1921 roku w Budapeszcie, przegrywając 1:0.. Jego pierwsze zwycięstwo odniósł ze Szwecją 28 maja 1922 w Sztokholmie, 2-1.

Od momentu powstania do dnia dzisiejszego Reprezentacja Polski wzięła udział w ośmiu Pucharach Świata (Francja 1938, Niemcy 1974, Argentyna 1978, Hiszpania 1982, Meksyk 1986, Korea-Japonia 2002, Niemcy 2006 i Rosja 2018) a w Katarze 2022 przeżyje swoje dziewiąte doświadczenie.

Jego najlepsze występy w latach 70. i 80. zbiegły się z jego złotym wiekiem i trzecim miejscem na Mistrzostwach Świata w Niemczech 74 i Hiszpanii 82.

Polska zakwalifikowała się do swojego pierwszego Euro w 2008 roku, a będąc gospodarzem miała cztery kolejne występy, z wyjątkiem 2016 roku, kiedy spadła w ćwierćfinale i zawsze odpadała w pierwszej rundzie.

Niektórzy z nich Najważniejsze imiona własne w historii Orłów Są to: Zbigniew Boniek (człowiek w kadrze ’82 i jedyny Polak na liście FIFA 100, Pele zdołał zgromadzić najlepszych piłkarzy na świecie), Grzegorz Lato (jeden z najlepszych napastników lat 70. i Czołowy strzelec Pucharu Świata w Polsce, 10) i Robert Lewandowski (obecny kapitan, rekordzista i ranking).

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.