Podobnie jak te zaawansowane czołgi

Korea Południowa dostarczyła również 24 samobieżne haubice K9 Thunder

W tym tygodniu Wojsko Polskie jako pierwszy użytkownik NATO otrzymało czołgi wyprodukowane w kraju azjatyckim.

Polska kupiła 1000 czołgów i inną nowoczesną broń do obrony przed Rosją
Ile T-72 Polska dostarczyła na Ukrainę i czołg, który je zastąpi?

W najbliższą środę fabryka Hyundai Rotom Company w Sangwon w Korei Południowej była miejscem oficjalnej dostawy do Polski. Pierwsze dziesięć polskich czołgów podstawowych K2 Panther oraz pierwsze 24 samobieżne haubice K9 zostały nabyte przez Wojsko Polskie.. Film z ceremonii dostawy wydany przez Yonhapnews można znaleźć tutaj:

Pod koniec lipca Minister Obrony Narodowej, Marius Plaszczak podpisał kontrakty na zakup nowych systemów uzbrojenia z Korei Południowej.. zawarte w umowie 1000 głównych czołgów bojowych K2 Black PantherBędzie dystrybuowany w dwóch partiach: pierwsza zostanie wygenerowana 180K2 Już wyprodukowany przez Koreę Południową i 820K2PLJego produkcja rozpocznie się w Polsce w 2026 roku i w przeciwieństwie do oryginalnego K2 będzie miała siedem kół w kontakcie z podłożem zamiast sześciu.

K2 Black Panther to jeden z najbardziej zaawansowanych czołgów na rynku. Wyposażony jest w działo 120 mm o pojemności 40 pocisków i może osiągnąć maksymalną prędkość 70 km/h. Ma zasięg 450 km i waży 55 ton. Ma automatyczną ładowarkę, więc ma 3 członków załogi (Dowódca, Strzelec i Kierowca).

Jedna z głównych zalet K2 KSTAM to rodzaj inteligentnej amunicji wyłącznie dla tego czołgu, a jego właściwości są tajne. Ponadto K2 ma również kompozytowy pancerz reaktywny, który ma pewne cechy ukrywania się (chociaż podobno jest w stanie odbić trafienia pociskami 120 mm).

Pierwsze dziesięć pojazdów dostarczonych do Polski ma klasyczny trójkolorowy kamuflaż NATO (czarny, oliwkowy i brązowy), który jest używany przez różne modele czołgów bojowych aktualnie działających w Wojsku Polskim. Dzięki temu zakupowi Polska została pierwszym klientem eksportowym K2Do tej pory był w rękach wojskowych Republiki Korei.

Jeśli chodzi o K9 Thunder, Polska zakupiła 600 takich samobieżnych haubic.Z pierwszymi 48 planowanymi dostawami w tym roku. Pierwsze 24 zostały wydane z kamuflażem MERDC używanym przez Armię Republiki Korei, schemat mimetyczny złożony z czterech kolorów: zielonego, czarnego, brązowego i piaskowego. Jest to kamuflaż wprowadzony przez armię amerykańską w latach 70-tych.

Po otrzymaniu początkowego 48 K9 Thunder, Przewiduje się, że pozostałe haubice samobieżne zostaną dostarczone w dwóch partiach: Pierwszy rozpocznie dostawy w 2024 roku pojazdami produkowanymi w Korei Południowej, a drugi w 2026 roku pojazdami produkowanymi w Polsce na licencji.

K9 Thunder ma działo 155 mm i mieści w sumie 48 pocisków. Porusza się po gąsienicach i jest w stanie osiągnąć maksymalną prędkość 67 km/h przy zasięgu 360 km. Są w stanie wystrzelić do 54 km przy użyciu najbardziej zaawansowanej dostępnej obecnie amunicji.Korea Południowa ocenia obecnie ulepszoną wersję, która jest w stanie trafiać w cele oddalone o 100 km.

Polska produkuje już samobieżne haubice AHS KrabŁączy podwozie K9 z brytyjską wieżą AS-90M Braveheart i oczekuje się, że będzie kontynuowana w produkcji. Polska dostarczyła 18 AHS Krab na Ukrainę i zamknięte Zgoda na sprzedaż innych ukraińskim wojskom.

Zdjęcia: Blog Obrony Korei.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *