Podsumowanie wiadomości o wojnie Rosji na Ukrainie od 14 sierpnia 2023 r

Podsumowanie wiadomości o wojnie Rosji na Ukrainie od 14 sierpnia 2023 r

Konwój polskich pojazdów wojskowych podczas próby końcowej defilady z okazji Święta Wojska Polskiego w Warszawie, 12 sierpnia. Pavel Supernak/EPA-EFE/Shutterstock

Siły zbrojne Polski dokonują ostatecznych przygotowań do obchodzonego we wtorek Święta Wojska Polskiego, które w tym roku obchodzone jest w obliczu napięć na granicy z sojuszniczą Kremlem Białorusią.

Wydarzenie, które odbywa się corocznie 15 sierpnia, upamiętnia rocznicę zwycięstwa nad Rosją Sowiecką w 1920 roku w Bitwie Warszawskiej, zwanej lokalnie „Cudem nad Wisłą”.

Film udostępniony przez polską armię w niedzielę pokazał dziesiątki czołgów i pojazdów wojskowych biorących udział w nocnych ćwiczeniach w Warszawie.

Stosunki dyplomatyczne między Polską, członkiem NATO, a Białorusią, kluczowym sojusznikiem Kremla, zostały zerwane w ostatnich tygodniach w związku ze wzmożoną aktywnością wojskową wzdłuż granicy.

Na początku tego roku, po nieudanym powstaniu przeciwko Moskwie, na Białorusi stacjonowały oddziały Rosyjskiej Grupy Armii Wagnera. Jej zwiększona obecność w regionie skłoniła Warszawę do stacjonowania większej liczby wojsk na granicy.

Co się dzieje: Wtorkowy marsz rozpocznie się o godzinie 2:00 (8:00 czasu wschodniego) na Wisłostradzie, drodze biegnącej wzdłuż Wisły w stolicy, zgodnie ze stroną internetową Ministerstwa Obrony Narodowej.

Resort dodał, że dostarczonych zostanie „200 sztuk polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego oraz 92 samoloty z 2 tys. żołnierzy”.

W paradzie uczestniczył sprzęt zagraniczny, w tym amerykańskie czołgi M1A1 Abrams, południowokoreańskie czołgi K2 i haubice samobieżne K9, wyrzutnie rakiet HIMARS, haubice samobieżne Krab, a także systemy obrony powietrznej Patriot, część Polski. Organizacja „WISŁA” wg strony internetowej ministerstwa.

Na wyposażeniu polskiej produkcji znajdują się m.in.: nowe bojowe wozy piechoty Borzuk, transportery opancerzone Rosomak i moździerze samobieżne Rock, a także miny Babob-K. Wozy rozstawcze i lekkie wozy rozpoznawcze Żmija, Ministerstwo również.

Wojsko zapowiedziało, że od soboty do wtorku zorganizuje około 70 „wojskowych wycieczek” po Polsce. Na piknikach ludzie mogą porozmawiać z grupami i „mieć szansę dowiedzieć się, jak budować pojazdy wojenne” lub spróbować „wojskowej grochówki z chlebem” podczas oglądania filmów wojskowych.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *