Podwójny kryzys węglowy w Polsce

Podwójny kryzys węglowy w Polsce

**Polska ma najwięcej domów ogrzewanych węglem na kontynencie europejskim.**Jednak rosnące ceny, wojna na Ukrainie i kurczące się zasoby węgla podsycają obawy przed nadchodzącym kryzysem energetycznym.

Bartłomiej Terski jest ekspertem ds. energetyki: „Jesteśmy w sytuacji, w której mamy najniższe dostępne zasoby węgla od czasów II wojny światowej. Podstawowym problemem, jaki mamy z tego rodzaju węglem drzewnym do domów, jest to, że nie ma miejsca na jego wydobycie.

Polska zużywa około 10 mln ton rocznie na ogrzewanie swoich domów, a tylko połowę wydobywa się w kraju. Druga połowa pochodzi z Rosji i częściowo z Kazachstanu. Rosja zatrzymała jednak pociągi towarowe z Kazachstanu, więc ta trasa nie jest już dostępna.

Kristina Lisicka, która ogrzewa swój dom piecem węglowym, nie martwi się w tej chwili dostępnością surowca, ale ceną:[Hace un año], cena około 146 euro, węgiel też kupiłem za 210 euro, ale teraz jest to 420 euro, nigdy tak dużo nie płaciłem. Ani trochę. Gdybym miał na życie tylko swoją emeryturę, musiałbym wydać miesięczną emeryturę na tonę węgla, a potem? Jak będę żył? A koszty?

Tona węgla to dla mnie za mało. Na zimę muszę mieć dwie i pół tony, czyli ponad 837 euro. To dużo pieniędzy, dużo”.

„Nie chcę płacić za tani produkt, który kosztuje 210 euro [prometido por el Gobierno]. Chciałabym zapłacić wyższą cenę i zjeść dobry węgiel, bo już go włożyłam do pieca i połowa się spaliła a druga połowa jest wyrzucona. „Zapasuję węgiel drzewny i drewno opałowe na zimę i jakoś sobie poradzę” – powiedziała Lisicka.

Aby wesprzeć miejscową ludność, rząd postanowił złagodzić przepisy dotyczące sprzedaży węgla drzewnego. Wywołało to zaniepokojenie wśród ekologów.

„Dzisiaj rząd zawiesza te już dozwolone przepisy, mówiąc kopalniom i sprzedawcom detalicznym, aby sprzedawali wszystko, a nie ma żadnych przepisów przez 60 dni. Te nowo zakazane paliwa są na sprzedaż i są tanie, ponieważ są wykonane z niskiej jakości floto- koncentrat lub błoto, które zawiera duże ilości Zawiera wilgoć, siarkę i metale.

Obawiamy się, że paliwa te można mieszać z innymi węglami i sprzedawać. Stworzy to dodatkowe korzyści zarówno dla kopalń, jak i przemysłu wydobywczego, ale tej zimy spowoduje również dym i więcej zanieczyszczeń”.Piotr Siergiej ostrzega NGO Smog Alert.

Problem węgla stał się w Polsce bardzo ważną kwestią. Rząd stara się opracować plany pomocy, aby zapobiec kryzysowi przed nadejściem zimy, ale jak dotąd nie znaleziono jasnego rozwiązania.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *