Pogoda opóźnia start astronautów NASA Crew-3 przez SpaceX

Pogoda opóźnia start astronautów NASA Crew-3 przez SpaceX

To był pracowity rok dla ludzkich lotów kosmicznych, z trzema krótkimi wycieczkami turystycznymi na skraj kosmosu, lotem orbitalnym zespołu astronautów amatorów, rosyjską ekipą filmową filmującą sceny na orbicie i dwiema chińskimi ekipami odwiedzającymi nową stację kosmiczną w kraju.

Wśród całej tej aktywności amerykańskie i rosyjskie statki kosmiczne podróżowały do ​​iz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Lot był zaplanowany na niedzielę rano, ale teraz zostanie przeniesiony do wczesnych godzin środowego poranka.

Oczekuje się, że pogoda wokół NASA Kennedy Space Center na Florydzie, gdzie wystrzelony zostanie Falcon 9, będzie sprzyjać terminowemu startowi.

„Nie chodzi tylko o to, co dzieje się na wyrzutni” – powiedział Will Ulrich, oficer ds. pogody w 45. skrzydle kosmicznym sił kosmicznych w Cape Canaveral na Florydzie.

Urzędnicy monitorują również warunki pogodowe na drodze, którą Falcon 9 pokonuje, aby dotrzeć w kosmos, ścieżką zwaną przejściem wznoszącym, która biegnie na północ wzdłuż wschodniego wybrzeża. Jeśli Załogowy Smok musi uruchomić system awaryjnego przerwania, aby uratować astronautów przed problemem z rakietą po wystrzeleniu, kapsuła będzie musiała wylądować w dobrych warunkach pogodowych w dowolnym miejscu tego korytarza.

Ponieważ w ten weekend duży system burzowy przecina północny wschód, NASA powiedziała w poście na blogu Że wiatry i fale na tym pasie nie były wystarczająco bezpieczne na lot na czas.

Start został więc przesunięty na środę, a nowy czas startu został przesunięty jeszcze wcześniej, o godzinie 1:10, kiedy spodziewane są sprzyjające warunki pogodowe zarówno na miejscu startu, jak i wzdłuż pasa startowego.

Trzech z czterech astronautów na pokładzie Crew-3 po raz pierwszy leci w kosmos.

  • Raja Chari, dowódca misji, ma 44 lata i będzie piątym astronautą urodzonym w Indiach, który wyruszy w kosmos. Był pilotem testowym i pułkownikiem sił powietrznych, który prowadził misje bojowe w Iraku, zanim dołączył do zespołu astronautów NASA w 2017 roku.

  • Matthias Maurer, specjalista misji Crew-3, niemiecki astronauta reprezentujący Europejską Agencję Kosmiczną. 51-letni Maurer dołączył do Europejskiego Korpusu Astronautów w 2015 roku.

  • 34-letnia Kayla Barron również dołączyła do Korpusu Astronautów NASA w 2017 roku. Była jedną z pierwszych kobiet, które służyły na okręcie podwodnym marynarki wojennej. Ona i pan Shari są członkami Artemis Astronaut Team – kadry 18 astronautów uprawnionych do podróżowania na lub wokół Księżyca w przyszłości.

  • 61-letni Tom Marshbourne, który odbędzie swój trzeci lot na orbitę od czasu dołączenia do zespołu astronautów NASA w 2004 roku. Pan Marshburne latał w przeszłości na dwóch statkach kosmicznych, służąc jako członek załogi promu kosmicznego Endeavour w 2009 r., a później Rosyjski statek kosmiczny Sojuz w 2013 roku.

Załoga Smoka SpaceX to kapsuła astronauty w kształcie gumy, która może pomieścić do siedmiu osób, ale do tej pory latała tylko czteroosobowa załoga. Kapsuła wylatuje w kosmos na szczycie rakiety SpaceX Falcon 9, odłącza się od silnika na orbicie i używa zestawu małych silników na pokładzie, aby stopniowo napędzać się w kierunku spotkania z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

Loty trwają zwykle około 24 godzin. Krótko po dotarciu w kosmos Załogowy Smok unosi górną pokrywę, która przypomina czubek skorupki jajka, aby odsłonić przejściówkę dokującą. Statek kosmiczny zbliża się do stacji kosmicznej głową do przodu i dokuje niezależnie w jednym z portów wejściowych stacji.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *