Pojawiają się dowody na istnienie galaktyk pozbawionych ciemnej materii

Pojawiają się dowody na istnienie galaktyk pozbawionych ciemnej materii

Galaktyka AGC 114905. Emisja gwiezdna z galaktyki jest pokazana na niebiesko. Zielone chmury pokazują neutralny wodór. Wydaje się, że galaktyka nie zawiera żadnej ciemnej materii, nawet po 40 godzinach szczegółowych pomiarów najnowszymi teleskopami. Źródło: (c) Javier Román i Pavel Mancera Piña

Międzynarodowy zespół astronomów kierowany przez naukowców z Holandii nie znalazł żadnych śladów ciemnej materii w galaktyce AGC 114905, pomimo wykonywania szczegółowych pomiarów w ciągu czterdziestu godzin przy użyciu najnowszych teleskopów. Swoje odkrycia przedstawią w: Comiesięczne zawiadomienia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego.


Kiedy Pavel Mancera Piña (Uniwersytet Groningen i Astron, Holandia) i jego koledzy odkryli sześć galaktyki z małym nie Ciemna materiaPowiedziano im: „Zmierz ponownie, zobaczysz, że wokół twojej galaktyki będzie ciemna materia”. Jednak po czterdziestu godzinach szczegółowych obserwacji za pomocą Very Large Array (VLA) w Nowym Meksyku (USA) dowody na istnienie galaktyki pozbawionej ciemnej materii stały się silniejsze.

Galaktyka, o której mowa, AGC 114905, znajduje się około 250 milionów lat świetlnych od nas. Sklasyfikowana jako wysoce rozproszona galaktyka karłowata, nazwa „galaktyka karłowata” odnosi się do jej jasności, a nie rozmiaru. Galaktyka jest mniej więcej wielkości naszej Drogi Mlecznej, ale zawiera tysiąc razy mniej gwiazd. Przeważa idea, że ​​wszystkie galaktyki, a z pewnością wysoce rozproszone galaktyki karłowate, mogą istnieć tylko wtedy, gdy są utrzymywane razem przez ciemną materię.

Naukowcy zebrali dane o rotacji gazu AGC 114905 przez 40 godzin między lipcem a październikiem 2020 r. za pomocą teleskopu VLA. Następnie wykonali wykres przedstawiający odległość gazu od centrum galaktyki na osi x oraz prędkość rotacji gazu na osi y. Jest to standardowa metoda wykrywania obecności ciemnej materii. Wykres pokazuje, że ruchy gazu AGC 114905 można całkowicie wyjaśnić jedynie zwykłą materią.

„To jest oczywiście to, na co myśleliśmy i na co liczyliśmy, ponieważ potwierdza to nasze poprzednie pomiary” – mówi Pavel Mancera Peña. „Ale teraz problem polega na tym, że teoria przewiduje, że w AGC 114905 powinna znajdować się ciemna materia, ale nasze obserwacje wskazują, że ciemnej materii nie ma. W rzeczywistości różnica między teorią a obserwacją staje się coraz większa”.

W swoich publikacjach naukowych badacze wymieniają jedno po drugim możliwe wyjaśnienia braku ciemnej materii. Na przykład AGC 114905 mógł zostać pozbawiony ciemnej materii przez duże pobliskie galaktyki. Mancera Peña: „Ale nie ma żadnego. A w ramach formowania się najsłynniejszych galaktyk, tak zwanego modelu zimnej ciemnej materii, będziemy musieli wprowadzić ekstremalne wartości parametrów poza zwykłym zakresem. Również ze zmodyfikowanym newtonowskim dynamika, teoretyczna alternatywa dla zimnej ciemnej materii, nie możemy odtworzyć ruchów gazu w galaktyce”.

Zdaniem badaczy istnieje jeszcze jedno założenie, które może zmienić ich wnioski. To jest szacunkowy kąt, z którego myślą, że obserwują galaktykę. „Ale ten kąt musi znacznie odbiegać od naszych szacunków, zanim znów będzie miejsce na ciemną materię” – mówi współautor Tom Osterloo (ASTRON).

Tymczasem naukowcy szczegółowo badają drugą, bardzo rozproszoną galaktykę karłowatą. Jeśli nigdy więcej nie zauważysz śladu ciemnej materii w tej galaktyce, stan ciemnej materii sprawi, że biedne galaktyki będą jeszcze silniejsze.

Badania przeprowadzone przez Mancera Peña i współpracowników nie były odosobnionym przypadkiem. Na przykład, Holendersko-Amerykanin Peter van Dokkum (Uniwersytet Yale, USA) odkrył galaktykę, w której prawie nie ma ciemności Rzecz. Techniki i pomiary Mancera Piña i współpracowników są bardziej solidne.


Najmniejsze galaktyki w naszym wszechświecie wydobywają na światło więcej ciemnej materii


więcej informacji:
Nie ma potrzeby ciemnej materii: kinetyka superrozproszonej galaktyki AGC 114905 arXiv: 2112.00017 [astro-ph.GA] arxiv.org/abs/2112.00017 . Przyjęto do publikacji w Comiesięczne zawiadomienia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego.

cytat: Dowody na galaktyki wolne od ciemnej materii (2021, 6 grudnia) Pobrano 6 grudnia 2021 z https://phys.org/news/2021-12-evidence-emerges-dark-matter-free-galaxies.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść udostępniana jest wyłącznie w celach informacyjnych.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *