Polacy protestują w obronie praw podstawowych i chcą niezależnej prasy

Dziesiątki tysięcy polskich obywateli protestują w najbliższą niedzielę w ponad 100 miastach w całym kraju przeciwko uchwaleniu kontrowersyjnej ustawy medialnej. Zaplanuj atak na wolność słowa.

Największy w historii marsz odbył się przed Pałacem Prezydenckim w stolicy, domagając się od Tudy sprzeciwu wobec ostatecznego zatwierdzenia reguły, na co w piątek Izba Gmin dała zielone światło.

Co więcej, sam prezydent już postawił na stole możliwość niepodpisania, ponieważ jest już przygotowana ustawa o SEZM, a na dodatek nie ma wystarczającego poparcia dla rządu, by to uprawnienie uchylić. Prezydent.

Niektórzy z protestujących zadeklarowali, że są zaskoczeni, ponieważ nie sądzą, że pewnego dnia będą żyć w taki sposób. „Będziemy musieli znowu walczyć o prawa podstawowe” – powiedział inny uczestnik wiecu, dodając, że sieć TVN była jedną z głównych ofiar prawa.

Podczas wieców „powstały wolne media, wolni ludzie i transparenty popierające weta prezydenta i wolność prasy.

Ustawa, zaproponowana przez konserwatywny rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS), została we wrześniu odrzucona przez Senat i wróciła do izby niższej, gdzie opozycja uzyskała większość.

W najbliższy piątek 229 delegatów głosowało za, 212 przeciw, 11 wstrzymujących się, ale mimo głosowania przeciw Senatowi, ponownie wystąpił, czyli odejdzie tzw. „Lex TVN” – nawiązujący do sieci TVN. Do biurka Tudy, kto powinien zdecydować, czy go podpisać.

Weto prezydenta

„Jeszcze nie został wysłany (na twoje biurko). Zostanie przeanalizowany i zostanie podjęta odpowiednia decyzja” – powiedział Duda, zbierając w piątek portal informacyjny Onet.pl po zielonym świetle z domu pod spodem w piątek. . Dodał ponadto, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do zasadności planu Prezydent ma możliwość skierowania go do Trybunału Konstytucyjnego.

Jego krytycy twierdzą, że przemówienie do rządu jest atakiem na wolność słowa, jeśli pomaga chronić firmy spoza Europy przed nabywaniem lokalnych łańcuchów – co zdaniem Chin lub Rosji uniemożliwi im ich przejęcie. American Discovery zamierza sprzedać TVN, największy niezależny prywatny kanał w kraju.

Po piątkowej decyzji szef ambasady USA w Polsce Pix Aliou powiedział w mediach społecznościowych, że Waszyngton był „bardzo rozczarowany przyjęciem ustawy”.

„Mamy nadzieję, że prezydent Duda będzie działał zgodnie ze swoimi wcześniejszymi wypowiedziami, aby wykorzystać swoje przywództwo do ochrony wolności słowa” – dodał.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *